26. března 2015 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Úředníci odvracejí fámu o protežování Romů

Úředníci odvracejí fámu o protežování Romů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úředníci odvracejí fámu o protežování Romů | foto: Lidové noviny

PRAHA „Ve frontách na pracáku před sebe budete muset pustit Roma, chce to tak vláda,“ šíří se už téměř měsíc po sociálních sítích. Anebo taky: „Přednost ve školce dostane romské dítě, jehož rodiče nikdy nepracovali, nepracují a pracovat nebudou.“ Tyto informace pustil do světa ve svém blogu někdejší federální poslanec Michal Malý (za ODS).

Během března je pak začaly přejímat okrajové zpravodajské weby.

Články o údajném novém vládním nařízení si podle počítadel internetových stránek přečetlo už minimálně půl milionu lidí.

Blog byl reakcí na nedávno schválenou vládní romskou strategii, ve které se kabinet Bohuslava Sobotky mimo jiné zavázal, že pomůže Romům lépe sehnat práci.

Malého pokroucený výklad vládních úmyslů teď spustil lavinu výhrůžek a urážek vůči Sobotkovým lidem, hlavně směrem k ministrovi pro lidská práva Jiřímu Dienstbierovi z ČSSD, gestoru romské strategie. A víc než kdy jindy zaměstnal vládní úředníky, kteří teď musí lidem vysvětlovat, že jde jen o fámu.

Komu stát pomáhá

„Je to naprostý blud, který opravdu hraničí s nenávistnými projevy,“ reagovala na čerstvou antiromskou kampaň mluvčí ministerstvo pro lidská práva Jarmila Balážová.

Ve vládním dokumentu se píše, že „osoby ohrožené rasovou diskriminací a příslušníci etnických menšin“ by měli být více zapojeni do programu aktivní politiky zaměstnanosti. Ten už teď podporuje především ekonomicky slabé, handicapované, ale i diskriminované lidi bez práce. Ministerstva se teď snaží škody napáchané jeho výkladem mírnit. Používají k tomu zejména web Hejtomat, který provozují spolu s vládní Agenturou pro sociální začleňování a kde (nejen) vládní úředníci vyvracejí mýty a nepravdy.

Lidové noviny