Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Verdikt Ústavního soudu nahrál insolvenční mafii

ústavní soud | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ústavní soud | foto: Lidové noviny

PRAHA Česko trápí palčivý problém jménem insolvenční mafie. O její existenci nepochybuje ani ministerstvo spravedlnosti, nedávno na ni upozornil také Svaz průmyslu a dopravy. Každý rok se přitom v krachujících firmách bojuje o miliardy korun.

Nyní této mafii výrazně usnadnil cestu Ústavní soud. Ponechal totiž v platnosti mezeru v zákoně, proti níž protestovala městská část Prahy 10. Mezera nabízí nekomplikovaný způsob, jak z firem vytunelovat majetek.


Dále ve středečních LN najdete:

Přirážka pro stát? Až půlka ceny
Dvacet, třicet, nebo padesát procent? Jaká je férová úroveň předražení zakázky, kterou stát, obec nebo veřejná instituce či státem ovládaná firma vysoutěžily? O to se teď při přípravě nového zákona o zadávání veřejných zakázek vede bitva v rámci finišujícího připomínkového řízení.  Ministerstvo pro místní rozvoj, které zákon, jenž musí začít platit nejpozději od příštího dubna kvůli požadavkům Evropské unie, připravuje, má již řadu měsíců jasno. Polovina vysoutěžené ceny navíc je v pořádku a na tak zvané vícepráce, jimiž v Česku prosluly především stavební zakázky, není třeba vyhlašovat nové výběrové řízení.

Ovzduší kazí Česku reputaci
V ochraně prostředí Česko za ostatními státy Evropské unie zaostává. „Zlepšení je v mezinárodním srovnání běh na dlouhou trať,“ připustil ministr Richard Brabec v diskusi na půdě Senátu. Výsledky nejnovější Zprávy o životním prostředí tam představil ředitel evropské agentury Hans Bruyninckx.  Nejhůře si Česko vede v emisích skleníkových plynů. V rámci EU je podle údajů Eurostatu pátým největším znečišťovatelem. 

Čínská věda letí vzhůru. A lepší se
Světová kopírka bez nápadů. Spousty nekvalitních, někdy i koupených článků... Tak na to pomalu zapomeňme! Obří investice a reformy táhnou čínskou vědu na výsluní. V penězích a publikacích je už druhá. Za Spojenými státy. 

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!