Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Vrtulníky, letadla, pušky. Začíná velké zbrojení

Turecká armáda (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turecká armáda (ilustrační foto) |

Druhá polovina letošního roku bude pro ministerstvo obrany náročná. Musí rozjet dva největší obchody za poslední dobu – za více než deset miliard korun chce armáda získat až deset mobilních radarů MADR a víceúčelové vrtulníky. Ovšem tím nákupní seznam nekončí. Pořizovat se budou i obrněná vozidla a vyprošťovací speciály.

„Pozemní síly byly z hlediska modernizace trochu zanedbány – od osobní výbavy každého vojáka po dělostřelecké systémy. Během tří až pěti let bychom je měli zmodernizovat, což bude tlak na rozpočet,“ říká ministr obrany Martin Stropnický v rozhovoru s LN.

Dále v pátečních LN najdete:

  • Advokáti viní státní zastupitelství ze msty

Začalo to vcelku nenápadně. Policie obvinila po zátahu v půli května 17 lidí, kteří podle ní stát obrali na daních minimálně o sto milionů korun. Když se ukázalo, že jedním z hlavních obviněných je přední pražský právník Martin Grubner, který působil i v orgánech České advokátní komory, rozpoutala se válka mezi advokáty, policií a státními zástupci. Prozatím slovní.

Nejnověji se do ní podle informací LN zapojil také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten si v dopise adresovaném šéfovi advokátní komory Martinu Vychopeňovi důrazně stěžuje na veřejná prohlášení profesního sdružení advokátů.

  • Chystá se boj o karlovarský Pupp

Minoritní akcionáři slavného hotelu chystají protest na valnou hromadu těsně před zahájením festivalu

Ještě než ve městě propukne hlavní kulturní událost letošního léta, 50. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, strhne se v jeho epicentru nečekaný poprask. Řeč je o luxusním Grandhotelu Pupp, který je i jedním ze zřizovatelů nadace filmového festivalu.

Mezi akcionáři hotelu to už delší dobu vře. A na valnou hromadu, která je naplánovaná na konec června, se dokonce někteří z nich chystají s žalobou. V čem je problém? Společnost prý delší dobu zadržuje zisky a nevyplácí dividendy. Mluví se dokonce o neprůhledných transakcích se spřízněnými osobami. A aby toho nebylo málo, po koupi hotelu se podle spekulací poohlíží velké ryby českého byznysu.

  • Expo 2015: Chytré město v praxi

Hlavním tématem letošní světové výstavy Expo je nakrmení hladovějící planety. Není to ale to jediné, co se v Miláně řeší. Na pozadí všeho dění Expo funguje jako multimiliardová laboratoř konceptu chytrého města. Přes internetový protokol zde funguje všechno. Od turniketů přes osvětlení a chytré energetické sítě až po odpadové hospodářství. Ačkoliv by se to na první pohled nemuselo zdát, světová výstava Expo 2015 je k tomuto účelu velice vhodná. V mnoha ohledech jde o největší Expo v historii, které bez problémů splňuje parametry města.

 

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....