11. března 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Vyhraná arbitráž se vrátila jako bumerang

Peníze – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Vítězství v arbitráži nemusí být jednoznačnou výhrou. Zvlášť pokud stát slaví úspěch jen díky procesním pochybením žalobce. Poprvé to zažívá Česká republika. Vloni se pyšnila, že vítězně ustála spor o stamiliony korun kvůli údajně zmařené investici do továrny na střešní nosiče pro auta. Teď arbitráži s firmou Anglia Auto Accessories a s jejími majiteli, otcem a synem Bustovými, čelí dle zjištění LN znovu.

„Potvrzujeme informaci, že arbitráž společnost Anglia Auto Accessories a také pánové James Peter Busta a Ivan Peter Busta proti České republice skutečně opět zahájili,“ sdělil na dotaz LN Radek Ležatka, mluvčí ministerstva financí, které v mezinárodních sporech republiku zastupuje.

Ještě v říjnu loňského roku přitom ministerstvo mluvilo o velkém vítězství nového interního arbitrážního týmu, kterému se Bustovy podařilo porazit „díky stanovení úspěšné procesní strategie“. Stockholmský rozhodčí soud, kam se britská firma obrátila, její nároky zamítl, protože opakovaně nezaplatila náklady řízení.

„Nemám běžně 250 tisíc eur pod postelí. Švédskému arbitrážnímu tribunálu jsme posílali dokumenty, že už jsou peníze na cestě, ale to nestačilo. Podle arbitrů by šlo o zvýhodnění jedné strany. Nicméně nám řekli, že žalobu můžeme podat znovu, což jsme v lednu udělali,“ vysvětluje Ivan Peter Busta.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!