11. června 2015 22:18 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Vyšachovat Kapsch z mýta? Česko riskuje arbitráž

Ministr dopravy Dan Ťok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ministr Dan Ťok minulý týden zaskočil poslance. Při jednání o obří státní zakázce na nové silniční mýtné opustil vládou posvěcenou myšlenku, že tendr má být technologicky neutrální. Tedy že se budoucí dodavatel nemusí fixovat na stávající technologii od firmy Kapsch.

Důvod nečekaného obratu? Podle propočtů Ťokových úředníků by při opuštění mikrovln mohla státu vzniknout škoda až deset miliard korun. Ve vybudovaných mýtných branách má totiž Česko uloženo 6,5 miliardy. Další 1,2 miliardy představují palubní jednotky OBU, které mají řidiči ve vozech.

Do výčtu nákladů patří ještě výdaje za případnou prohranou arbitráž s Kapschem kvůli dodatku smlouvy z roku 2007. Tady hrozí až dvoumiliardová sankce.

„Máme právní posudek, že pokud nedodržíme dodatek smlouvy se společností Kapsch, tak by mohli vymáhat až dvě miliardy. Dodatek říká, že Kapsch může realizovat všechny zakázky na výstavbu mýtných bran, které mají stavební povolení do konce roku 2017. Stavět tedy bude moct mýtné brány až do let 2021–2022,“ řekl v rozhovoru pro LN ministr Ťok. Pro ministra za ANO může mít nezvládnutý tendr na mýto politickou dohru.

Více čtěte v pátečních LN, kde najdete i rozhovor s Danem Ťokem:

 

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky