18. února 2015 22:12 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Základ státu se změní. Hlavně kvůli Zemanovi

Prezident Zeman na Konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Zeman na Konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Návrhy ústavních novinek reagují na zavedení přímé volby prezidenta. Kromě vlády je předkládají i­ poslanci. Z ­více než dvaceti­ bodů však má­ zřejmě ­šanci na schválení­ pouhá pětina.

Například snazší podání žaloby na prezidenta kvůli velezradě, povinnost, aby hlava státu jmenovala nového premiéra a­ vládu bez zbytečného odkladu, omezení mandátu ústavního soudce na jedno dvanáctileté období a větší pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.

Dále ve čtvrtečních LN najdete:

  • Angela Merkelová, prezidentka Evropy
    Řada komentátorů si v Česku, v ­Německu i po světě všimla, že dlouhodobý americký sen o jednom telefonním čísle do Evropy se konečně vyplnil. Je to číslo německé kancléřky Angely Merkelové. Ta dnes rozhoduje formálně i­ neformálně o všem důležitém, od Řecka po Ukrajinu.
  • Unikátní havířovské nádraží přežije
    Vedení Havířova už odstoupilo od plánu zbořit nádraží vystavěné v­bruselském stylu a nahradit ho menším terminálem.
  • Hypnotizující observace hadů
    Film scenáristy Jaroslava Žváčka a­ režiséra Jana Prušinovského Kobry a užovky čerpá sílu z ­věrohodně předestřených situací a ze spolehlivé souhry Matěje a Kryštofa Hádkových v roli bratrů s rozdílnými strategiemi přežívání.

Lidové noviny