Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Maďarští novináři už nemusí uvádět své zdroje

Noviny - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Noviny - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BUDAPEŠŤ Maďarský parlament v úterý schválil změnu mediálního zákona, podle níž novináři nebudou muset uvádět své zdroje. Jak informovala agentura AFP, úprava nově stanoví, že zveřejnění zdroje může požadovat jen soud nebo vyšetřovací orgán v případech souvisejících s bezpečností a veřejným pořádkem, a nikoli úřad pro kontrolu médií.

Kontroverzní zákon poznamenal začátek maďarského předsednictví v EU v lednu tohoto roku, když byly jeho části kritizovány za zavádění cenzury.

O mediálním zákonu v Maďarsku čtěte také:

Nově bude moci Rada pro média, která je výkonným orgánem úřadu pro kontrolu maďarských médií, stanovovat počet televizních orgánů a rádií, které budou moci vysílat.

Orgán nicméně tvoří lidé blízcí vládní straně Fidesz, jak napsala AFP. Rozhlas a televize by měly rovněž věnovat 35 procent programu maďarské produkci.

Parlament dále rozhodl, že pokuty za porušení zákona, které úřad vymáhá, představují veřejný příjem a mohou být v případě nezaplacení důvodem pro zabavení majetku mediálních společností.

Maďarské předsednictví v první polovině roku od počátku provázela polemika o mediálním zákonu, který musela Budapešť na nátlak Evropské komise upravit.

Komise kritizovala zejména tři problematické části zákona - registraci všech médií včetně webových služeb, otázky takzvaného vyváženého zpravodajství a účinnost pro média se sídlem v jiných členských zemích EU.

Po sérii národní i mezinárodní kritiky byl zákon pozměněn tak, aby více odpovídal evropským zvyklostem. Dosavadní změny však jeho odpůrci stále považují za nedostatečné, neboť některé nekonkrétní formulace paragrafů mohou sloužit k cenzuře protivládních hlasů.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...