Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Majitel MTV žaloval YouTube o miliardu dolarů. Neuspěl

YouTube v češtině | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy YouTube v češtině | foto: Ondřej Pohl, Lidovky.cz

NEW YORK Americký soud zamítl žalobu mediálního gigantu Viacom, která vinila internetovou společnost Google z toho, že umožňuje na svou službu YouTube bez povolení umisťovat videa chráněná autorským zákonem. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

Viacom požadoval v rámci této žaloby odškodné přes miliardu dolarů (zhruba 21 miliard Kč). Firma, která vlastní například televizní síť MTV Networks či filmové studio Paramount, tvrdí, že na službu YouTube byly umístěny desítky tisíc videí založených na jejích autorsky chráněných dílech. Google o tom podle ní věděl, ale neudělal nic, aby zabránil nezákonnému šíření těchto videí.

Soudce Louis Stanton však dospěl k závěru, že firmu Google nelze v rámci autorského zákona činit zodpovědnou za to, že měla "obecné povědomí" o tom, že videa by mohla být na službu YouTube umisťována nezákonně. "Provozovatel nemusí monitorovat či vyhledávat skutečnosti naznačující takovouto aktivitu," uvedl soudce.

Rozhodnutí soudu je podle agentury AP v souladu s tím, jak Google interpretuje 12 let starý zákon, který chrání internetové služby před obviněními z porušování autorských práv, pokud odstraní nezákonné materiály okamžitě, jakmile jsou na ně upozorněny. Viacom se proti rozhodnutí soudu hodlá odvolat.

Pro Google i další poskytovatele internetových služeb představuje toto soudní rozhodnutí důležité vítězství. "Bez tohoto rozhodnutí by byl konec s materiálem dodávaným uživateli a internet by přestal být participačním médiem," uvedl právník Centra pro demokracii a technologii David Sohn.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.