25. srpna 2009 14:58 Lidovky.cz > Byznys > Média

Major Zeman bude opět v televizi. Političtí vězni: Jak se bránit?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 417Diskuse
Major Zeman v podání Vladimíra Brabce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Major Zeman v podání Vladimíra Brabce. | foto: Reprofoto

PRAHA Normalizační seriál 30 případů majora Zemana se po čase opět objeví na televizní obrazovce. Vysílat jej plánuje soukromá digitální televize Barrandov, podle informací LN možná už od letošního října. Konfederace politických vězňů s tím nesouhlasí.

"Je to možné," reagoval na dotaz LN mluvčí a místopředseda představenstva barrandovské televize Janis Sidovský. Podrobnosti odmítl doplnit. Nevyloučil přitom, že na seriál dojde až příští rok.

Předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová serveru Lidovky.cz sdělila, že je z této zprávy omráčena. "Proč by v zemi, která prochází obdobím problémů a čelí hospodářské krizi, měly být znovu prezentovány lži zločinného režimu?"

"Konfederace se nikdo neptá," řekla Kavalírová. "Děkujeme všem, kteří se nedají odradit a vysílají pravdivé dokumenty, jako to například udělala Česká televize s pořadem o Miladě Horákové. Ale jak se můžeme bránit proti tomuto?"

Seriál 30 případů majora Zemana

Program Barrandovu na podzim byl zveřejněn

Stanice dnes nicméně zveřejnila programové plány pro letošní podzim a v nich s majorem Zemanem počítá do čtvrtečního hlavního vysílacího času, konkrétně od 21.45.

Podzimní program připravovala a prezentovala ještě programová rada televize Barrandov, kterou kromě Sidovského tvoří šéfka stanice Jana Vozárová a ředitelka skladby programu Jaroslava Vokurková.

Rada vznikla po odchodu programového ředitele Přemysla Svory koncem letošního února. Po půl roce ale svou činnost ukončí, protože od 1. října bude novým šéfem programu TV Barrandov Petr Sládeček.

Ten má zkušenosti z programového ústředí CME, vlastníka Novy, v Londýně. Pak čtyři roky, do konce loňska, pracoval jako manažer rozvoje jiného digitálního projektu Febio TV producenta Fera Feniče, poslední měsíce působil jako externí poradce ČT, kde, jak řekl LN, pomáhal budovat nový systém interního hodnocení pořadů.

Podle svých slov se tak ještě na tvorbě podzimního programu Barrandova nepodílel. "Výsledky mé práce budou na obrazovce vidět nejdříve příští rok," zdůraznil na dnešní tiskové konferenci.

30 případů majora Zemana

Jak připomíná server Totalita.cz, cyklus 30 případů majora Zemana natočila v letech 1974-1979 státní Československá televize ve své Ústřední redakci armády, bezpečnosti a brannosti.

Seriál, který postupně mapoval události z jednoho roku z období 1945-1973, oslavoval bezpečnostní aparát socialistické ČSSR, přičemž historii líčil z pohledu oficiální komunistické propagandy.

Polistopadová uvedení propagandistického cyklu na soukromé televizi Prima a veřejnoprávní České televizi vzbudila kontroverze, byť na ČT byly jednotlivé díly doprovozeny debatami, které měly dílo zasadit do kontextu.

  • 417Diskuse

Najdete na Lidovky.cz