Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Malajsie hledá Superstar. Místo zpěváků ale soutěží duchovní

Malajská soutěž Mladý Imám | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malajská soutěž Mladý Imám | foto: Astro EntertainmentReprofoto

KUALA LUMPUR Velkým hitem se v Malajsii stala místní obdoba talentové televizní soutěže X Factor, z níž ovšem nevzejde nová popová hvězda, ale možný mladý náboženský vůdce země. Píše o tom britský deník The Daily Telegraph.

Účastníci soutěže Mladý imám, která nyní pokračuje třetím týdnem, se utkávají v odříkávání pasáží z koránu a v dalších úkolech spojených s prací muslimských duchovních. O osudu desítky mužů ve věku od 19 do 27 let, kteří předvádějí své kazatelské umění, rozhoduje sám velký muftí malajsijské národní mešity Hasan Mahmood.

Vítězi klání má být odměnou - místo lukrativní smlouvy na nahrávku desky - jmenování imámem v mešitě malajsijského Kuala Lumpuru, pouť do Mekky a zaplacení plné výše stipendia na mezinárodní univerzitě v Saúdské Arábii.

Idolem pro mladé diváky
Stejně jako na Západě se i v Malajsii stali soutěžící idoly pro mladé televizní diváky. Stránky soutěže na Facebooku již registrují přes 25.000 fanoušků, mezi nimiž nechybějí ani matky, které hledají manžely pro své dcery.

Elegantní pánské obleky mladých soutěžících boří stereotyp postarších imámů ve volných hábitech. Televize nicméně v řadě ohledů spolupracovala s vládou, aby neurazila konzervativnější vyznavače islámu.

Klání v pohřbívání a kázání
Prvním úkolem, který museli soutěžící splnit, byla koupel a náležité pohřbení těla, které měsíc leželo v márnici, aniž si ho vyžádali příbuzní. Muž zemřel na virus HIV. Někteří účastníci soutěže kromě příslušných modliteb a zabalení těla do bílé látky prý neváhali nad hrobem uronit pár slz.

"Zacházení s mrtvým tělem je jedním z nejnáročnějších rituálů, s nímž se může imám setkat. Všech deset chlapců si vedlo skvěle, horší to bylo se štábem. Producent omdlel a několik dalších členů štábu se pozvracelo," řekl Izelan Basar zastupující kanál Astro Oasis, který show vysílá.

Následujícími úkoly bylo kázání pro mladíky, které policie zadržela při ilegálních automobilových závodech v ulicích města, a návštěva sirotčince.

Skupina soutěžících je izolována od okolního světa v noclehárně mešity. Vždy v pátek musí každý z účastníků soutěže přednést v mešitě kázání.

"Cílem soutěže je zábavným způsobem zlepšit znalosti, chápání a praktikování islámu jak u účastníků klání, tak u publika," uvedl Izelan. "Reakce na show jsou velmi pozitivní a těšíme se, že soutěž bude mít řadu pokračování," dodal.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....