Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

ČT obvinila Barrandov z 18 nepravd a 19 manipulativních tvrzení. Lživé protiargumenty, tvrdí Soukupova TV

Jaromír Soukup a jeho peníze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Soukup a jeho peníze. | foto: TV Barrandov

PRAHA Česká televize v úterý večer zveřejnila rozbor výroků Jaromíra Soukupa z jeho pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa, kde se „pustil“ do veřejnoprávní televize. Podle ČT bylo jeho vystoupení prošpikované přinejmenším zavádějícími výroky. Rozhodla se proto v desetistránkovém dokumentu jeho tvrzení svými argumenty vyvrátit.

V úterý večer se na Twitteru České televize objevil příspěvek, který reagoval na na pořad Kauzy Jaromíra Soukupa odvysílaný na TV Barrandov 28. února. Majitel a moderátor v jednom v něm „zaútočil“ na Českou televizi.

Soukup se do ČT opřel především kvůli jejímu hospodaření a také vnitřnímu fungování. Veřejnoprávní televize se rozhodla svou pověst veřejně bránit a Soukupova tvrzení vyvrátit.

Útoky na hospodaření i na ředitele Dvořáka

Jeden ze Soukupových výroků, na který se ČT ve vydaném dokumentu zaměřila, zněl že „veřejnoprávní televize nepodléhá žádné kontrole“. Podle České televize to ale není pravda a připomíná, že hospodaření ČT naopak podléhá kontrole, která má tři stupně. 

„Rada ČT zvolená Poslaneckou sněmovnou schvaluje rozpočet, půlroční a roční zprávy o hospodaření a Výroční zprávu o hospodaření. Rada ČT má Dozorčí komisi, specializovaný odborný orgán ve věcech kontroly hospodaření, jejíž členové mohou nahlížet do všech účetních dokladů a dalších písemností. Výroční zpráva o hospodaření je schvalována Poslaneckou sněmovnou,“ píše v dokumentu televize z Kavčích hor. Každoročně navíc hospodaření ČT prověřuje nezávislý auditor.

Celé vyjádření ČT najdete ve fotogalerii:

Omyly v pořadu TV Barrandov, strana 1
Omyly v pořadu TV Barrandov, strana 2

Soukup si také svým divákům postěžoval, že po jeho vystoupení některé pořady, konkrétně Třicet případů majora Zemana, už archiv České televize   Barrandovu zřejmě neprodá. Česká televize to dementovala s tím, že sama legendární kriminalistický seriál na program zařadit nechce a proto je licence na něj volně k dispozici pro kohokoliv.

Za nepravdivé i manipulativní pak Česká televize označila Soukupova prohlášení o jejím rozpočtu, zejména části týkající se koncesionářských poplatků. Podle majitele TV Barrandov Česká televize operuje s příjmy okolo sedmi miliard korun, z čehož skoro 6,2 miliardy by měly tvořit právě koncesionářské poplatky. Soukup svým divákům též oznámil, že platí poplatky aniž by měli možnost si vybrat.

Veřejnoprávní televize se proti zazněným tvrzením bránila tím, že částka za koncesionářské poplatky ale pro rozpočet 2018 činí 5,66 miliardy a připomněla, že poplatky platí pouze občané, kteří vlastní televizní přijímač.

Jaromír Soukup ve svém pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa.

Jaromír Soukup ve svém pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa.

Soukup se pustil též do vedení České televize, jmenovitě ředitele Petra Dvořáka, o kterém prohlásil, že je možné, že o něm diváci nikdy neslyšeli ani ho neviděli. Podle České televize je to ale nesmysl - spočítala, že za poslední dva roky citovala česká média Petra Dvořáka ve 1965 případech.

Televize Barrandov však tvrzení ČT zpochybňuje. „V návaznosti na několik zpráv, které zpochybňovaly informace uvedené ve středečním vysílání Kauz Jaromíra Soukupa, a lživých protiargumentů České televize a jejího generálního ředitele Petra Dvořáka se televize Barrandov rozhodla důrazně ohradit proti těmto tvrzením,“ napsala ve zprávě mluvčí televize Marie Opálková.

Jednou z klíčových hodnot televize Barrandov je podle ní „důsledné dodržování naprosté objektivnosti a ověřitelnosti dat“. To uvedla v souvislosti s tím, že už průběhu zmiňovaného vysílání pořadu se Česká televize, potažmo její generální ředitel Petr Dvořák, prostřednictvím twitterového účtu jednotlivé argumenty a fakta vyvracela.

Podrobnější reakci poskytne prý přímo Jaromír Soukup, a to už ve středečním vysílání pořadu Kauzy Jaromíra Soukupa.

Česká televize vedle zmiňovaného dokumentu nevylučuje ani možnost, že se před tvrzeními Barrandova bude bránit právní cestou.  „Budeme se chovat racionálně a s ohledem na dobrou pověst instituce a jejich zaměstnanců využijeme všechny možnosti právního státu k obraně před nepravdivými a manipulativními pomluvami,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí veřejnoprávního média Karolína Blinková.

Vydavatelství nemá s výroky problém, vysílací rada ano

Výkonný ředitel vydavatelství zahrnující TV Barrandov Daniel Köppl má za to, že fakta o ČT předestřená Soukupem byla pravdivá. Formát pořadu považuje za standardní. „Je naprosto normální, že ředitelé komerčních televizí se vyjadřují k veřejnoprávním médiím. Podstatou věci bylo financování té televizní stanice,“ uvedl pro server Lidovky.cz. 

Podle něj je divné, že hospodaření ČT nepodléhá kontrole NKÚ. Zákon takovou kontrolu umožňující už je však ve schvalovacím řízení, ČT se mu nebrání.

Nad Soukupovým středečním vystoupením kroutí hlavou mediální analytik Jan Potůček. Podle jeho soudu představuje pojetí pořadu takové selhání, že by se po něm měla TV Barrandov rozloučit s licencí. „Ve chvíli, kdy kritizuje Českou televizi nebo kohokoliv jiného, měl by tam mít protistranu, aby mohla reagovat. Ale pokud tam zveřejňuje část regulérních dat, část domněnek a část naprosto lživých informací, porušuje zákon,“ sdělil již dříve serveru Lidovky.cz Potůček.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!