Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Manipuluje Reuters fotografie? Zmizel nůž, krev a zraněný voják

Neupravený snímek izraelského zásahu na turecký konvoj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neupravený snímek izraelského zásahu na turecký konvoj. | foto: www.littlegreenfootballs.com

PRAHA Pracovníci agentury Reuters si zřejmě znovu pohráli s realitou. Fotografie, na níž je zachycen zásah izraelského vojáka na aktivistu z tureckého lodního konvoje, je totiž výrazně upravená. Z rukou údajně mírových aktivistů zmizel nůž, na snímku chybí i kaluž krve a těžce zraněný izraelský voják.

Upozornil na to server Little Green Footballs. Snímek světové zpravodajské agentuře poskytla turecká organizace IHH, která se zabývá lidsko-právní problematikou. Tři z šesti tureckých lodí, které se minulý týden snažily prolomit blokádu Gazy a na které následně zaútočila izraelská armáda, vypravila právě tato organizace.

Neupravený snímek izraelského zásahu na turecký konvoj.

Na původním snímku je vidět kaluž krve a nůž, který drží členové posádky. Z fotografie, kterou ovšem publikovala agentura, obojí zmizelo.

Zásah izraelského komanda na posádku turecké lodi, která se pokusila prolomit blokádu palestinské Gazy.

Blogger, který na nesrovnalosti upozornil, fotografii prozkoumal ve Photoshopu. Na základě toho tvrdí, že ze snímku navíc zmizelo i tělo těžce zraněného izraelského vojáka. Agenutra Reuters se však bránila tím, že upravila pouze okraje fotografie.

Později přiznal Reuters částečně chybu s tím, že zveřejnil celou sérii fotografií. "Když jsme zjistili, že nůž z fotografie nedopatřením zmizel, ihned jsme fotky nahradily neupravenými," napsal Reuters v prohlášení.

Hned minulý týden Izrael tvrdil, že jeho vojáci použili při zásahu ostrou munici, protože aktivisté byli ozbrojeni noži, holemi a útočili i palbou.


Agentura se dostala do problému s upravováním fotografií již v roce 2006 při konfliktu mezi Izraelem a Libanonem, kdy doplnila snímek bombardovaného Bejrútu o oblak kouře. Všechny snímky autora později vymazala ze svých databází.

Čtěte více

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!