Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Maroko zakázalo kvůli karikatuře španělský deník

Marocký král Muhammad VI | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marocký král Muhammad VI | foto: elpais.comReprofoto

RABAT Maroko zakázalo v zemi distribuovat čtvrteční výtisk vlivného španělského deníku El País kvůli karikatuře, která údajně špiní jméno marockého krále Muhammada VI. S odvoláním na nejmenovaného marockého oficiálního činitele o tom v sobotu informovala agentura AFP.

Od letošního ledna, kdy v zemi převzala vládu umírněná islamistická Strana spravedlnosti a rozvoje (PJD), je to první případ zákazu zahraniční tiskoviny v zemi na základě údajné urážky krále. PJD zvítězila ve volbách v listopadu loňského roku.

ČTĚTE TAKÉ:

"Rozhodnutí zakázat noviny padlo na základě paragrafu 29 trestního zákona, který chrání monarchu," dodal činitel. "Karikatura obsahuje záměrnou snahu pošpinit králův obraz a osobně mu uškodit." Malá kresba zpodobňující marockého krále doprovázela článek španělského novináře Ignacia Cembrera, který se v materiálu zabýval zákroky marocké justice proti karikaturám krále kolujícím na místních sociálních sítích. Na dotaz AFP Cembrero uvedl, že ho marocká reakce překvapila, protože kresbička byla "přátelská a milá".

Karikatura deníku El País marockého krále Muhammada VI

Karikatura deníku El País marockého krále Muhammada VI

Dosud Maroko zakazovalo jen listy, které zveřejnily obrázky proroka Mohameda nebo Alláha, což je podle muslimské tradice zakázané. Začátkem tohoto měsíce se to přihodilo například francouzskému týdeníku Le Nouvel Observateur, který přetiskl obrázek Alláha.

Maroko také v lednu zakázalo francouzský týdeník l'Express za to, že zveřejnil 95 stránkovou přílohu o islámu obsahující tvář, jež měla představovat proroka Mohameda.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...