Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Mexické prostitutky se učí novinařině, aby o sobě mohly psát

Novinařina, žurnalistika (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novinařina, žurnalistika (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MEXIKO S hřívou syntetických blond vlasů pohozenou dozadu opravuje transsexuálka, známá pod přezdívkou Tesoro, na hodině žurnalistiky pro prostitutky řádek po řádku krátký rozhovor. Kurz žurnalistiky se rozhodla navštěvovat proto, že články o svém nočním světě považuje za příliš senzacechtivé.

Znechuceny tím, jak jsou rozhovory s prostitutkami v novinách povšechné, se několik sexuálních pracovnic, jak si prostitutky rády říkají, učí již čtyři roky redigovat a vydávat krátká interview, která sepsaly se svými kolegyněmi. Výsledkem jsou novinářské zkušenosti, z nichž mají nelíčenou radost.

Konečným cílem kurzů je podle agentury AFP vydání knihy rozhovorů se všemi sexuálními pracovnicemi, které vyšly v posledních čtyřech letech. V této knize si lidé například přečtou, jak kuplíři a obchodníci s lidmi mladé dívky zatahují do pasti.

ČTĚTE TAKÉ:

Čtenář se tu rovněž dozví, jak majitelé a správci hotelů spatřují v mladých bezbranných dívkách jen "maso" pro klienty, rozhořčeně prohlašuje prostitutka Beatriz, která nedávno odešla na odpočinek. "Je to velmi nesnadná práce. Uvnitř pláčeš, ale musíš to vydržet. Jako dobrá novinářka musíš v rozhovoru pokračovat," říká Beatriz v odpovědi na otázku, co na své nové profesi považuje za nejtěžší.

"Udělám tady místo čárky tečku, ne?" ptá se Laura Gonzálezová řečená Tesoro. Novinářka Gloria Muňozová, ředitelka internetového listu Desinformémonos, která společně se sdružením na ochranu prostitutek Brigada Callejera kurzy pořádá, je s ní spokojena.

Muňozovou, která je rovněž komentátorkou deníku La Jornada, napadlo tyto kurzy uspořádat, když zjistila, že prostitutky, které četly reportáže o svém řemesle, soudí, že novináři o jejich práci nemají ani ponětí.

"Nechápou nás. Dělali se mnou rozhovor, ale já jsem si toho dost nechala pro sebe. Pochopila jsem, že jenom my víme, co si musíme vytrpět," říká Tesoro. Ve svých článcích se chce snažit vyvrátit některé falešné představy o tomto řemesle.

Pracovala pro eskortní službu v Las Vegas, kde je prostituce nelegální.

Cílem kurzů novinařiny pro protitutky je vydání knihy rozhovorů se sexuálními pracovnicemi.

"Lidé si myslí, že to je snadná obživa, ale není to pravda, naopak. Je to velmi těžká práce. Někdy klienti nechtějí zaplatit, bijí nás, hrozí nám a vyhodí nás z vozu," říká. Právě sedí u své kadeřnice a připravuje se na svou práci.

Za přítomnosti svého partnera Gonzálezová uvádí, že se rozhodla prodávat své tělo od 15 let. "Někdy jsem okradla své zákazníky," kteří platili nejvýše v přepočtu asi 200 Kč, přiznává. Na hlavě si nechává vytvořit kreaci ve stylu rebelské mexické zpěvačky Glorie Treviové.

Pak Tesoro pokračuje ve zdokonalování svého vzhledu a zakrývá své mužské pohlaví elastickými kalhotkami. Obleče žluté šaty z lycry s velkým výstřihem, nazuje střevíce s dvaceticentimetrovým podpatkem a přes ramena si přehodí plášť z napodobeniny norka.

Tesoro pracuje v jednom z odlehlých a tmavých koutů třídy Tlalpan, kde podle sdružení Brigada Callejera působí na 1500 prostitutek, z nichž třetinu tvoří transvestité a transsexuálové. Tesoro doufá, že se jí jako začínající novinářce podaří ukázat i lidštější stránku prostituce.

"Máme i svou lidskou stránku. Chci, aby lidé věděli, že prodávat se není špatné, aby věděli, že být sexuální pracovnicí není špatné, že není špatné být transvestitou," uzavírá a vstupuje do vozu jednoho zákazníka.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....