Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Microsoft porušil nařízení, nenabízí konkurenční prohlížeče

Internet Explorer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet Explorer | foto: Shutterstock

BRUSEL Evropská komise začala vyšetřovat, zda americký softwarový gigant Microsoft dodržuje rozhodnutí z roku 2009, podle kterého má uživatelům nabízet možnost výběru webového prohlížeče.

Uvedl to komisař Evropské unie pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Microsoftu podle agentury DPA v případě pochybení hrozí finanční postih až deseti procent ročních tržeb. Ty činily ve finančním roce 2010/2011 téměř 70 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč).

ČTĚTE TAKÉ:

Podle komisaře se od února 2011 v operačních systémech od firmy Microsoft zřejmě nezobrazuje okno s nabídkou konkurenčních webových prohlížečů. Microsoft uvedl, že mu v poskytování nabídky prohlížečů zabránila technická chyba, a uvedl, že podniká kroky k vyřešení tohoto problému.

"Bereme dodržování našich rozhodnutí velmi vážně. Věřil jsem, že zprávy společnosti (Microsoft) jsou správné. Ale zdá se, že tomu tak není. Proto jsme okamžitě podnikli kroky," řekl Almunia. Dodal, že pokud vyšetřování potvrdí porušování nařízení, měl by Microsoft očekávat sankce.

Regulátoři podle komisaře chtějí vyšetřování dokončit co nejrychleji. Almunia upozornil na to, že jde o první případ, kdy se komise musí zabývat podezřením z neplnění závazků plynoucích z antimonopolního rozhodnutí.

Šance pro ostatní

Evropská komise v prosinci 2009 přijala nabídku Microsoftu, která měla umožnit spotřebitelům v Evropě užívat i konkurenční internetové prohlížeče. Americká společnost se tak vyhnula citelné pokutě. Komise vinila Microsoft z monopolizace trhu internetových prohlížečů. Vadilo jí, že firma svůj prohlížeč Internet Explorer přidává jako součást svého operačního systému, takže spotřebitelé nemají důvod hledat jiný prohlížeč od jiného výrobce.

Microsoft původně na vyšetřování komise odpověděl návrhem, podle něhož by ve svém klíčovém produktu žádný prohlížeč nenabízel. S tím komise nesouhlasila, a firma tak přišla s nabídkou instalovat do operačního systému přímý přístup k jednomu ze 12 prohlížečů, který si uživatel vybere.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
FIRMWARE DEVELOPER - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč