Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Miliardář Lebeděv koupil za libru The Independent. Zůstane list nezávislý?

Alexander Lebeděv | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexander Lebeděv | foto: Bloomberg

LONDÝN Ruský miliardář a bývalý agent KGB Alexandr Lebeděv koupil za symbolickou jednu libru jeden z hlavních britských seriózních listů The Independent a jeho nedělní vydání. Oznámila to irská společnost Independent News & Media (INM), která dosud oba listy vlastnila.

Je to již druhá Lebeděvova akvizice na britském mediálním trhu. Před rokem koupil rovněž za symbolickou cenu londýnský večerník The Evening Standard. Rozhodl se ho rozdávat bezplatně. Zlikvidoval tak konkurenci dvou bezplatných večerníků a ztrojnásobil jeho náklad.

The Independent je nejmenším z celostátních deníků, má však na britské mediální scéně významné místo. Po svém založení v roce 1986 svým čerstvým přístupem ke zpravodajství významně ovlivnil ostatní listy a v roce 1990 jeho náklad dosáhl 400.000 výtisků.

Nyní však deník i nedělník zápasí s odlivem čtenářů a údajně ztrácí každý měsíc milion liber. V lednu činil náklad 183.000 výtisků, tedy o skoro 11 procent méně než před rokem.

Lebeděv dostane noviny a devět milionů liber k tomu

INM tak ještě během příštích deseti měsíců zaplatí Lebeděvovi 9,25 milionu liber za to, že převezme všechny další závazky a pohledávky obou listů.

Koupě The Evening Standard vyvolala v Británii neklid, zda se nebude ruský majitel snažit ovlivňovat zaměření a obsah listu. Tyto obavy se zatím nenaplnily. Britská média nyní spekulují o tom, zda Lebeděv bude také The Independent dávat zadarmo. Podle listu The Guardian ale Lebeděv při nedávném setkání s premiérem Gordonem Brownem ujistil, že The Independent zůstane placeným listem.

Padesátiletý Lebeděv byl v 80. letech byl agentem KGB a na sovětském velvyslanectví v Londýně zpracovával tehdejší britský tisk. V 90. letech v Rusku zbohatl. Patří mu i část listu Novaja Gazeta, který je považován v Rusku za opoziční.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!