25. března 2009 11:53 Lidovky.cz > Byznys > Média

Miloš Zeman bude vysílat ranní fejetony

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 44Diskuse

Někdejší premiér Miloš Zeman se bude brzy ozývat z veřejnoprávního Radiožurnálu. Bude jedním z pěti pravidelně střídajících se autorů ranních fejetonů. Ty své bude Zeman namlouvat po telefonu. Je to součástí změn, které Český rozhlas zavádí ve své nejposlouchanější stanici od příštího týdne.

Ranní fejetony se do vysílání Radiožurnálu vracejí po roce a čtvrt, začátkem loňského ledna totiž tehdejší ředitelka stanice Barbora Tachecí zrušila mimo jiné letitou ranní poznámku Ivana Hoffmana.

Ten je teď komentátorem regionálních Deníků a objevuje se také v pořadu Jak to vidí na Českém rozhlasu 2 - Praha. Odmítl také nabídku na pravidelný komentář v podvečerním Radiofóru. Ráno na Radiožurnálu jej od 30. března nahradí pětice bývalých politiků či diplomatů. Zeman se bude střídat s Miroslavem Mackem, Ivanem Fišerou, Magdalenou Vášáryovou či Janem Kalvodou, každý den se ozve fejeton jednoho z nich. Postupně by měli přibýt i další autoři.

Uvozovky dolníPosluchačům prý chybí chytrý postřeh pronesený klidným, zajímavým hlasemUvozovky horní

„Budou to krátké postřehy k tomu, co se zrovna děje,“ doplnila autorka změn, ředitelka zpravodajských stanic Českého rozhlasu Hana Hikelová. Fejetony budou mít v ranním vysílání místo vždy v 6.40 a v 8.40. „Lidi ráno nechtějí žádné těžké politické komentáře,“ říká Hikelová. Kromě zpráv, které se na ně ráno „navalí“, posluchačům prý spíše chybí chytrý postřeh pronesený klidným, zajímavým hlasem.  

Ředitelka Hana Hikelová se podle svých slov inspirovala praxí evropských rozhlasů, které jako autory podobných publicistických prvků používají právě bývalé politiky a jiné veřejně činné osobnosti.  

Čerstvá ředitelka Radiožurnálu a zpravodajského Rádia Česko Hikelová chce i touto změnou posílit ranní vysílání nejposlouchanější veřejnoprávní stanice, aby ji lidé opět jako v minulosti nejvíce ladili při vstávání. V posledních letech jsou totiž nejposlouchanější relací Radiožurnálu polední zpravodajský souhrn Ozvěny dne. Obecně přitom mívají rádia nejvíc posluchačů v ranních hodinách.

Rána se tak týká nejvíc změn, které se programu Radiožurnálu objeví od dubna. „Funguje tam moderátor, hudba je tam nastavena dobře, ale nefungovalo tam mluvené slovo po obsahové stránce,“ podotýká Hikelová k dosavadní podobě ranního bloku.

Celkově podle Hikelové nejde o revoluci v programu. „Hlavně po loňském roce nejde dělat radikální změnu,“ podotýká ředitelka Hikelová rok poté, co po zavedení dramatických obměn v programu odešla její předchůdkyně Barbora Tachecí. „Je nesmyslné měnit produkt, který, jak dokazují měření, je úspěšný,“ dodává Hana Hikelová s odkazem na vzrůstající poslechovost Radiožurnálu.

Podařilo se ji také přilákat dvě výrazná jména z jiných zpravodajských médií. Jednou je Veronika Sedláčková, dosud jedna z hlavních tváří soukromé televize Z1. Tato zpravodajská stanice s ní loni v červnu zahajovala vysílání. Teď bude Sedláčková hlavní moderátorkou pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu vždy po deváté večer a zároveň moderovat i na Rádiu Česko. „Nechtěla se nadále novinářsky profilovat jako člověk, který čte zprávy. Chtěla se vrátit k publicistice,“ podotkla k příchodu Sedláčkové, která před časem například uváděla večerní Události, komentáře na České televizi.

Další posilou je bývalý dlouholetý šéf ekonomické rubriky časopisu Týden Miroslav Motejlek. V Českém rozhlase bude od 1. dubna vedoucím nově vzniklé redakce reportérů. „Redakce bude fungovat pro obě zpravodajsko-publicistické stanice, tedy pro Radiožurnál i Rádio Česko. Důvodem vzniku nové redakce je posílení vlastní agendy a investigativní žurnalistiky,“ sdělil mluvčí rozhlasu René Zavoral.

V redakci reportérů budou působit Jan Hrbáček a Michaela Vetešková. Od 1. května navíc přijde z Týdne také Ondřej Suchan. „Nebude to redakce pro jeden pořad,“ doplnila Hana Hikelová. „Během letošního roku by kromě Miroslava Motejlka měla mít minimálně pět členů.“

  • 44Diskuse
Najdete na Lidovky.cz