17. února 2013 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Ministerstvo proti Ordinaci v růžové zahradě. Nelíbí se mu prodej léku

Ha Thanh Nguyenová v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ha Thanh Nguyenová v seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 | foto: Archiv TV NOVA

PRAHA Pacientka požádá lékařku o levnější variantu léku. Doktorka ji ale poučí, že levnější verze neexistuje. Nabídne jí ovšem, že lék objedná do ordinace a dá ho pacientce, která ho zaplatí až ve chvíli, kdy bude mít peníze. Tak vypadá scéna ze seriálu Ordinace v růžové zahradě, konkrétně jednoho z lednových dílů. Ministerstvu zdravotnictví se ale nelíbí, jde prý proti zákonu.

„Tento způsob výdeje není v souladu se zákonem o léčivech,“ ohradil se úřad. Podle ministerstva je role lékaře a lékárníka v Česku striktně rozdělena. A dodává proč. Rozdělení má bránit tomu, aby lékař předepisoval pro svůj prospěch konkrétní léky. Nemusí se navíc starat ani o jejich skladování a evidenci.

Škodí pacientům

Lékař podle ministerstva ani nemůže nabídnout pacientovi nejvhodnější lék z široké nabídky. V Česku je přibližně 60 tisíc registrovaných léčivých přípravků. „Zkušenosti z oblasti dozoru jednoznačně indikují, že lékaři, kteří se takového protiprávního jednání dopouštějí, prokazatelně svým pacientům předepisují a vydávají pouze léčivé přípravky, které mají 'skladem' u sebe v ordinaci,“ upozorňuje ministerstvo.

ČTĚTE VÍCE O ORDINACI:

A to podle něj pacientům škodí hned z několika důvodů. Například proto, že lékař nemá možnost nabídnout "generickou substituci", což je levnější kopie originálního přípravku.

„Tímto způsobem je pacient omezen jak ve výběru nejvhodnějšího léčivého přípravku ze stránky odborné, tak ze stránky finanční, neboť není možné realizovat např. tzv. generickou substituci, tedy záměnu léčivého přípravku za jeho levnější variantu, která může probíhat pouze v lékárně,“ píše ministerstvo.

Product placement v seriálu Ordinace v růžové zahradě

Nova nemá problémy s Ordinací poprvé. Řešit musela i spor o product placement

Jenže Nova matoucí scénu jako problém nevidí. "Seriál Ordinace v růžové zahradě 2 je fikce a jako taková nemusí odpovídat skutečnosti. Scénář je primárně tvořen tak, aby vykresloval jednotlivé postavy, jejich vlastnosti a charakter. V takovém případě pak může zobrazovat situace, které nejsou v souladu s realitou." uvedla pro server Lidovky.cz Marie Fianová z tiskového oddělení televize.

zizMarkéta Žižková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz