19. května 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

LN: Ministr kultury: Landovi je téma Karla IV. blízké

Daniel Landa s kohoutem na předávání Českého slavíka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Landa s kohoutem na předávání Českého slavíka | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Praha chystá oslavy sedmistého výročí narození Karla IV. A plán, aby rockovou hymnu pro tuto událost složil Daniel Landa, má vlivného přímluvce. Podporuje jej totiž i český ministr kultury Daniel Herman (rovněž KDU-ČSL), který se hlásí k dlouholetému přátelství se zpěvákem.

„Vím, že Danielovi je takové téma blízké, velmi se zajímá o českou historii, třeba o myšlenku Vyšehradu a vše s ním spojené, “ řekl LN Herman. Daniel Herman LN potvrdil, že o nabídce pro Landu s Janem Wolfem hovořil. „Myšlenka vzešla ze setkání pana radního s Danielem Landou, který měl nápad, že oslavy by mohly mít svou znělku a on by ji mohl zkomponovat. Považuji to za zajímavou myšlenku, ale zdůrazňuji, že vše je zatím v přípravné fázi,“ řekl.

„Orlík je pravěk“

Ministr odmítl, že by výtky studentů historie proti Landově tvorbě byly na místě. „Známe se léta a Daniel Landa nemá nic společného s neonacisty, naopak. To jsou nepravdivá tvrzení. Orlík, to je pravěká minulost a vím, že to byla forma protestu proti komunistickému režimu, on tehdy hledal nějakou alternativu. Prošel osobnostním vývojem, a kdo s tím není seznámen, jistě může protestovat, ale mýlí se,“ vysvětluje ministr. Podle něj je Daniel Landa nepřítelem neonacistů a ti ho také velice nenávidí. „Jestli má někdo schopnost hlavně mladé lidi od takové cesty zrazovat, tak je to jedině on,“ dodal.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky