Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Mladým Američanům vadí vulgarity na síti, sami je ale používají

Twitter - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Twitter - ilustrační foto. | foto: Mario AnzuoniReuters

NEW YORK Americká mládež negativně vnímá rasistické a sexistické urážky, které se hojně objevují v diskusích na internetu, těžkou hlavu si z nich ale nedělá. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila agentura AP a televize MTV. Nejčastějším terčem posměchu a nactiutrhání jsou na amerických internetových sítích otylí lidé, homosexuálové, černoši a ženy.

Šest dotázaných mladých Američanů z deseti soudí, že urážlivé výrazy nebo obrázky jsou na komunitních sítích nežádoucí, i když jsou míněny žertem. Většina má dokonce zato, že hrubé výrazy by se neměly používat ani mezi přáteli, u nichž lze předpokládat, že je přijmou "v dobrém". V podobném průzkumu před dvěma lety přitom zastávala tento názor jen výrazná menšina.

Pokud se ale hrubý výraz objeví, vadí málokomu. Platí to dokonce i pro slova, která jsou obecně považovaná za nepřijatelná v běžné rozmluvě, například "děvka", "teplouš" nebo "negr". Takové a jim podobné výrazy podle průzkumu užívá více než 50 procent mladých Američanů aktivních na sítích Facebook nebo YouTube. Převládá názor, že jejich užívání je zábavné a "cool".

Sociální síť Facebook.

I mezi hrubými výrazy je ale rozdíl. Zatímco rasistické narážky například nejsou považovány za příliš urážlivé, většina dotázaných by se prý ohradila proti hanobení sexuálních menšin nebo muslimů.

On-line prostředí versus reálný život

Obecně platí, že on-line prostředí, zejména je-li anonymní, snese hrubší slovník než reálný život. Muži ostýchající se tvrdých slov v běžném hovoru podle průzkumu nemají problém rozesílat obrázky polonahých žen v sexuálních pozicích doplněných výrazy "coura" nebo "běhna".

Výsledky průzkumu podle agentury AP nedokazují, že morálka dnešní mládeže je horší než životní postoje minulých generací. "Děti byly nezvedené už dřív. Teď je to jen kvůli internetu víc vidět," komentoval výsledky průzkumu Jeffrey Bakken, který je majitelem jedné internetové firmy v Chicagu.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!