Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Mobil užívá na světě 4,6 miliard lidí. V rozvojovém světě už každý druhý

Mobilní telefony ve světě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefony ve světě | foto: Reuters

ŽENEVA Mobilní telefon mělo loni ve světě 4,6 miliardy uživatelů proti jedné miliardě z roku 2002. V rozvojovém světě si platí mobilní služby již nadpoloviční počet lidí, konkrétně 57 procent. Podle Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) a její zprávy to ukazuje na razantní růst sektoru komunikací v posledních letech.

"Tempo pokroku zůstává mimořádné," uvedla mezivládní odborná organizace OSN. Její zpráva sledovala využití mobilních telefonů, pozemních telekomunikací i internetu ve 159 zemích světa. V rozšíření informačních technologií jsou podle ITU nejvyspělejší hlavně evropské státy, zatímco nejhůře je na tom subsaharská Afrika.

Zvýšilo se i využití internetu, ale pomalejším tempem. Odhaduje se, že internet loni ve světě používalo 1,7 miliardy lidí, což je proti roku 2002 nárůst o 11 procent.

Přístup k technologiím se zlevňuje
V chudých zemích stále nemají přístup k internetu čtyři z pěti lidí. V samotné Číně je přitom třetina internetové populace rozvojového světa.

Významným úkolem je podle ITU zajistit lidem přístup k širokopásmovému internetovému spojení. Tyto služby jsou rozvinuté hlavně ve vyspělém světě a v Číně.

Zpráva si všímá, že obecně se přístup na internet, k telefonu a dalším technologiím zlevňuje; ceny v minulém roce klesaly téměř v každé ze sledovaných zemí. Průměrný pokles byl patnáctiprocentní. V poměru k příjmům byly ceny loni nejnižší v Macau, Hongkongu a Singapuru, napsala agentura AP.

Vakcína se už vyrábí. Měla by stát 99 korun, prozradil Prymula

Mobilní telefony ve světě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Průběh nemoci covid-19 je nyní čtyřikrát mírnější než na začátku. Nedá se ale říct, že by virus oslaboval, v populaci...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Mobilní telefony ve světě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Mobilní telefony ve světě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Obchodník po telefonu ve švýcarské finanční skupině Swiss Life

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč