Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

„Mobilní moment“ je v Česku na spadnutí. I díky rychlému připojení

USA

  13:30
PRAHA - Chytré telefony a tablety brzy v objemu vyhledávání předstihnou počítače. Zpoždění oproti světu Česko dohání díky výstavbě rychlých sítí. Ve Spojených státech se to stalo poprvé před třemi lety na svatého Valentýna. Tehdy hlavně kvůli rychlému shánění restaurací a květinářství objem vyhledávání v mobilech překročil objem vyhledávání na klasických počítačích.

Vyhledávání na mobilech je stále více populární foto: Shutterstock

Loni v květnu pak společnost Google oznámila, že už nejde o statistický výkyv, ale o skutečnost, a mobilní zařízení předstihla počítače globálně. Na přelomu roku by se mohla dočkat i Česká republika.

Jde o milník, který dokládá, jak se internet stává čím dál důležitější součástí života Čechů. Lidé s mobily vstávají i usínají a mezitím je až stopadesátkrát zkontrolují. A jelikož je aktuálně devět z deseti prodaných telefonů v tuzemsku chytrých, stále častěji tímto způsobem surfují na síti.

Až doposud přitom Česko v tomto ohledu ztrácelo. I přes vysoké a rychle rostoucí rozšíření smartphonů je lidé málo používali. Neměli k tomu totiž vhodné podmínky.

Efekt rychlého připojení

„Vypracovali jsme na toto téma studii a hlavním důvodem se ukázala být skutečnost, že mobilní datové tarify byly vnímané jako drahé a pokrytí v rámci sítě třetí generace mělo své rezervy,“ říká Jan Vraný, obchodní ředitel českého Googlu.

Tento stav se ale v posledních měsících a letech mění s tím, jak operátoři rozvíjejí rychlé LTE připojení, v jehož pokrývání je Česko na špici Evropy. Rovněž se objevily výhodnější datové programy.

Češi se blíží ke svému ‚mobilnímu momentu‘. Informace vyhledávají na tabletech

„Takzvaný mobile moment byl predikován pět let, je proto tedy těžké určit přesné datum. Myslím si ale, že v měsíčních statistikách může mobil převážit už letos. Rok mobilu pak přijde v roce 2017,“ vypočítává Vraný.

Klíčovou roli v tom budou hrát právě mobilní operátoři, na jejichž infrastruktuře se data pohybují.

„Prakticky každý člověk má k dispozici chytrý telefon nebo tablet a díky neomezeným tarifům může být připojen k internetu prakticky neustále. To znamená obrovský nárůst dat a nutnost podstatně zkvalitnit nejen dostupnost mobilního internetu, ale i jeho rychlost,“vysvětluje Ivan Mikula, business development manažer společnosti Seznam.cz. Proto je podle něj výstavba LTE sítí s rozvojem mobilního trhu a služeb využívajících internet neoddělitelně spjata.

I přes dynamický nárůst ale má Česko stále co zlepšovat. Uživatelé totiž podle údajů Googlu v 63 procentech případů nevyužívají naplno své mobilní datové balíčky a spoléhají především na jejich kombinaci s wi-fi. Téměř třetina uživatelů chytrých telefonů přitom spoléhá pouze na bezdrátovou síť.

Ve Spojených státech naproti tomu už dnes počet uživatelů, kteří při přístupu k internetu využívají pouze mobilní zařízení, přesahuje počet těch, kteří se stále drží počítače.

Než se do takového stavu dopracuje Česká republika, bude to podle Vraného trvat minimálně tři roky.

Impulz pro reklamu

Rostoucí obliba surfování z mobilů se projevuje i na byznysu internetových firem. Podnikatelé totiž stále častěji dávají přednost mobilní reklamě.

V posledních třech letech vzrostl tento trh dvaapůlkrát na 189 milionů korun. Letos by podle odhadů Sdružení pro internetový rozvoj měl objem stoupnout o dalších 34 procent.

VYHLEDÁVÁNÍ V MOBILU PŘEDHÁNÍ POČÍTAČE

2012 – Jižní Korea – tradičně průkopnický mobilní trh, mobily vedou téměř ve všech ohledech

14. února 2013 – USA – mobil vítězí na svátek sv. Valentýna díky urgentnímu vyhledávání restaurací a květinářství

2013 – Japonsko – v současnosti již mobily dohnaly počítače nejen ve vyhledávání, ale i v návštěvnosti webových stránek

2015 – Velká Británie – podle tamních uživatelů je mobil nejdůležitější zařízení pro přístup k internetu

2015 – Google oznamuje, že mobilní vyhledávání celosvětově předstihlo vyhledávání na počítačích