Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

„Mobilní moment“ je v Česku na spadnutí. I díky rychlému připojení

Vyhledávání na mobilech je stále více populární | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyhledávání na mobilech je stále více populární | foto: Shutterstock

PRAHA Chytré telefony a tablety brzy v objemu vyhledávání předstihnou počítače. Zpoždění oproti světu Česko dohání díky výstavbě rychlých sítí. Ve Spojených státech se to stalo poprvé před třemi lety na svatého Valentýna. Tehdy hlavně kvůli rychlému shánění restaurací a květinářství objem vyhledávání v mobilech překročil objem vyhledávání na klasických počítačích.

Loni v květnu pak společnost Google oznámila, že už nejde o statistický výkyv, ale o skutečnost, a mobilní zařízení předstihla počítače globálně. Na přelomu roku by se mohla dočkat i Česká republika.

Jde o milník, který dokládá, jak se internet stává čím dál důležitější součástí života Čechů. Lidé s mobily vstávají i usínají a mezitím je až stopadesátkrát zkontrolují. A jelikož je aktuálně devět z deseti prodaných telefonů v tuzemsku chytrých, stále častěji tímto způsobem surfují na síti.

Až doposud přitom Česko v tomto ohledu ztrácelo. I přes vysoké a rychle rostoucí rozšíření smartphonů je lidé málo používali. Neměli k tomu totiž vhodné podmínky.

Efekt rychlého připojení

„Vypracovali jsme na toto téma studii a hlavním důvodem se ukázala být skutečnost, že mobilní datové tarify byly vnímané jako drahé a pokrytí v rámci sítě třetí generace mělo své rezervy,“ říká Jan Vraný, obchodní ředitel českého Googlu.

Tento stav se ale v posledních měsících a letech mění s tím, jak operátoři rozvíjejí rychlé LTE připojení, v jehož pokrývání je Česko na špici Evropy. Rovněž se objevily výhodnější datové programy.

„Takzvaný mobile moment byl predikován pět let, je proto tedy těžké určit přesné datum. Myslím si ale, že v měsíčních statistikách může mobil převážit už letos. Rok mobilu pak přijde v roce 2017,“ vypočítává Vraný.

Klíčovou roli v tom budou hrát právě mobilní operátoři, na jejichž infrastruktuře se data pohybují.

„Prakticky každý člověk má k dispozici chytrý telefon nebo tablet a díky neomezeným tarifům může být připojen k internetu prakticky neustále. To znamená obrovský nárůst dat a nutnost podstatně zkvalitnit nejen dostupnost mobilního internetu, ale i jeho rychlost,“vysvětluje Ivan Mikula, business development manažer společnosti Seznam.cz. Proto je podle něj výstavba LTE sítí s rozvojem mobilního trhu a služeb využívajících internet neoddělitelně spjata.

I přes dynamický nárůst ale má Česko stále co zlepšovat. Uživatelé totiž podle údajů Googlu v 63 procentech případů nevyužívají naplno své mobilní datové balíčky a spoléhají především na jejich kombinaci s wi-fi. Téměř třetina uživatelů chytrých telefonů přitom spoléhá pouze na bezdrátovou síť.

Ve Spojených státech naproti tomu už dnes počet uživatelů, kteří při přístupu k internetu využívají pouze mobilní zařízení, přesahuje počet těch, kteří se stále drží počítače.

Než se do takového stavu dopracuje Česká republika, bude to podle Vraného trvat minimálně tři roky.

Impulz pro reklamu

Rostoucí obliba surfování z mobilů se projevuje i na byznysu internetových firem. Podnikatelé totiž stále častěji dávají přednost mobilní reklamě.

V posledních třech letech vzrostl tento trh dvaapůlkrát na 189 milionů korun. Letos by podle odhadů Sdružení pro internetový rozvoj měl objem stoupnout o dalších 34 procent.

VYHLEDÁVÁNÍ V MOBILU PŘEDHÁNÍ POČÍTAČE

2012 – Jižní Korea – tradičně průkopnický mobilní trh, mobily vedou téměř ve všech ohledech

14. února 2013 – USA – mobil vítězí na svátek sv. Valentýna díky urgentnímu vyhledávání restaurací a květinářství

2013 – Japonsko – v současnosti již mobily dohnaly počítače nejen ve vyhledávání, ale i v návštěvnosti webových stránek

2015 – Velká Británie – podle tamních uživatelů je mobil nejdůležitější zařízení pro přístup k internetu

2015 – Google oznamuje, že mobilní vyhledávání celosvětově předstihlo vyhledávání na počítačích

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Divoký pes dingo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

Divoký pes dingo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Divoký pes dingo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby
Jak si zpříjemnit večerní koupání? Vyhrajte 3 balíčky sebamed Baby

Máte rádi kosmetiku sebamed Baby? Pojďte si zasoutěžit o tři krásné balíčky, třeba se štěstí usměje právě na vás.