Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Mobilní operátoři loví pro své televize většinové ‚diváky s anténou‘

Muž u televize. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž u televize. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Největší český mobilní operátor T-Mobile se pouští do televizního vysílání. Svou IPTV, tedy vysílání po internetových kabelech, začne prodávat od 4. dubna. Rozšíření nabídky o službu, jež se prakticky neliší od konkurenční O2 TV, potvrzuje potřebu telekomunikačních firem hledat nové zdroje příjmů, kterými by vyrovnaly propad výnosů z klasických telefonních služeb.

Na první pohled by se mohlo zdát, že T-Mobile jde po krku konkurenčnímu O2.

Firma majoritně vlastněná skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera ve stejný den, kdy T-Mobile novinku v portfoliu představoval, vydala zprávu, že prodlužuje možnost zpětného přehrání odvysílaných televizních pořadů ze 30 na 50 hodin. T-Mobile totiž přišel se 48hodinovým archivem.

Většina se dívá přes anténu

Ve skutečnosti ale operátoři víc než proti sobě jdou společně po divácích především Českých Radiokomunikací, kteří sledují televizi zdarma přes anténu, takzvaně „ze vzduchu“.

Těch je totiž v České republice stále většina. Jejich podíl se dlouhodobě pohybuje na úrovni 60 procent domácností. Na západ od našich hranic přitom bývá poměr opačný.

„Důvodem nízkého podílu placené televize je skutečnost, že to, co na západě televizní vysílání prodává, bylo u nás dlouhou dobu zdarma. Ať už jde o sport či kanály ve vysokém rozlišení. Zároveň podle našich průzkumů zákazníci z 80 až 90 procent konzumují v televizi český obsah, proto velké skupině lidí pozemní vysílání stačí,“ říká ředitel marketingu pro rezidentní segment v T-Mobile Tomáš Ryšavý.

Nejinak to vidí i O2, jehož šéf Tomáš Budník již dříve v rozhovoru pro LN uvedl, že české diváky je třeba naučit, že za některý obsah se platí. V jiných zemích totiž zdaleka není obvyklé, že by například veřejnoprávní televize přenášela exkluzivní sportovní události.

Jak Češi sledují televizi.

Podle operátorských analýz bude v horizontu pěti let o přechodu na placenou televizi vážně uvažovat až 800 tisíc nových zákazníků, kteří si doposud vystačí s digitálním pozemním příjmem. A právě na ty se firmy chystají.

„Do pěti let se chceme pohybovat v řádech statisíců zákazníků. Do konce roku bychom měli mít zhruba 20 tisíc zákazníků,“ vypočítává Ryšavý. Toto číslo je přitom na úrovni toho, o kolik loni rostla O2 TV.

Ta má v současnosti přes 200 tisíc zákazníků. Přesvědčit Čechy, že za televizní příjem stojí za to zaplatit, mají právě programy ve vysokém rozlišení a přidané funkce, jako je zpětné přehrávání či videotéka. Z pozemního vysílání se totiž začali stahovat i velcí hráči, jako například skupina Nova se svými HD kanály. Komerční televize totiž podobně jako operátoři hledají nové způsoby, jak do budoucna zpeněžit svůj obsah.

„Podle našich zkušeností i průzkumů je český divák na volně dostupné vysílání velmi zvyklý, jeho nabídka je u nás široká a diváci tak většinou nemají důvod uchylovat se k jiným formám vysílání. Pokud tak činí, je to spíše kvůli specifickému obsahu, nikoliv kvůli vysílání ve vyšším rozlišení,“ říká Marcel Procházka, ředitel regulace Českých Radiokomunikací, hlavního provozovatele pozemního vysílání v ČR.

O2 vsadila na sport

Například O2 sází na sportovní přenosy a výhradní vysílací práva. V nabídce proto společnost dokonce vytvořila vlastní kanál O2Sport s vlastními komentátory av pražské O2Areně vybudovala televizní studio.

T-Mobile, čerstvě spojený se sesterským slovenským operátorem, zatím hledá, jaký exkluzivní obsah nabídnout. Pracuje na tom právě s novými kolegy, kteří na Slovensku IPTV již poskytují.

„Nechceme se orientovat jen na sport. Jak u naší konkurence, tak u slovenských kolegů vidíme, že sport je mediálně a marketingově zajímavý, sledovanost ale není vzhledem ke specifickým divákům nijak obrovská. Při koupi takového produktu lidé chtějí pro každého člena rodiny něco,“ vysvětluje Ryšavý.

Pevné připojení k internetu má přitom podle Českého statistického úřadu 92 procent domácností. Určitě tedy je na koho cílit. Oba mobilní operátoři přitom mohou dostat svou televizi do domácnosti i v případě, že internetové připojení poskytuje někdo jiný. Pokud si však zákazník pořídí od O2 či T-Mobilu i internet, dostane na televizi slevu.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...