Pondělí 13. července 2020svátek má Markéta 21 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Byli ohroženi i Češi? Google po průšvihu s možným únikem dat ruší sociální síť Google+

Google od března tajil bezpečnostní chybu na své sociální síti Google +. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Google od března tajil bezpečnostní chybu na své sociální síti Google +. | foto: AP

LOS ANGELES / PRAHA Společnost Google v minulosti uživatele ujišťovala, že není tak náchylná k problémům s ochranou dat, jaké potkaly Facebook. V pondělí však přišel deník The Wall Street Journal (WSJ) se zprávou, že citlivé údaje statisíců uživatelů sociální sítě Google+ byly kvůli vadě programovacího rozhraní zhruba tři roky přístupné vývojářům aplikací. Podle Googlu ale vývojáři o chybě nevěděli a data uživatelů nezneužili.

Google svoji chybu u sociální sítě Google+ odhalil a opravil už letos v březnu, tedy v době, kdy na povrch vyplavala aféra Facebooku. Tehdy se poradenské společnosti Cambridge Analytica podařilo neoprávněně získat data více než 80 milionů uživatelů Facebooku. Kdyby v krátkém čase přišla další zpráva o možném zneužití citlivých údajů, tak by kauzu konkurenční sociální sítě doplnil i Google. Google+ byl spuštěn v roce 2011 jako produkt, který měl konkurovat právě Facebooku, obecně je však považován za jeden z největších neúspěchů Googlu.

Společnost se ale rozhodla, že veřejnost o tomto pochybení neinformuje. Stály za tím obavy z případné reakce úřadů a poškození vlastního jména. Deník WSJ však nyní mlčení Googlu prolomil a získal informace z firemních dokumentů a od lidí, kteří o incidentu věděli. Podle WSJ od roku 2015 až do letošního března nebyly osobní údaje mnoha uživatelů zcela ochráněny. Google problém s ochranou osobních údajů přiznal a zároveň uvedl, že se mohl týkat až půl milionů profilů.

O tuto bezpečnostní chybu se zajímají i antivirové firmy. „Sledujeme každý bezpečnostní incident, abychom měli přehled o tom, co se děje a případně na to mohli reagovat. Stejně jsme analyzovali i případ, kdy unikly data uživatelů Facebooku. V tuto chvíli máme o chybě Googlu poměrně málo informací, takže bližší informace nemůžeme poskytnout,“ řekl LN mluvčí společnosti Eset Ondřej Šafář.

Vývojáři se mohli dostat i k neveřejným datům

Problém vznikl chybou jednoho z programovacího rozhraní (API), které používají vývojáři aplikací pro Google+. Těchto rozhraní podle WSJ existuje více než 130 a tvůrci aplikací skrze ně získávají přístup k veřejným údajům z jednotlivých profilů. V důsledku zmíněné vady se však do dosahu aplikací dostaly také údaje, které nebyly označeny jako veřejné.

Vývojáři tak měli přístup například ke jménu, e-mailové adrese, pohlaví, povolání či věku uživatele. Naopak zprávy z chatů, příspěvky uživatelů nebo telefonní čísla podle Googlu přístupná nebyla. Závadné API mohlo podle interního vyšetřování používat až 438 aplikací. Zároveň americká společnost zjistila, že data nebyla i přes bezpečnostní chybu nikým zneužita.

„Nenašli jsme žádný důkaz, že by některý z vývojářů o této chybě věděl, nebo zneužil API či data uživatelů,“ sdělilo v pondělí vedení Googlu.

Byly v ohrožení i Češi?

Kvůli ochraně soukromí u Google+ společnost uchovává data protokolu API pouze dva týdny. To znamená, že Google nemůže zjistit, kteří uživatelé byli kvůli chybě ohroženi. Na otázku, zda mezi poškozenými mohli být i Češi tak neexistuje odpověď. O tom, kolik českých uživatelů sociální síť používá nebo zde alespoň má účet, se pouze spekuluje. V minulosti se každému uživateli při založení Gmailu vytvořil i účet na Google+, proto ho v Česku mohou mít až jednotky milionů lidí. Oficiální číslo manažerka komunikace české a slovenské pobočky Googlu Alžběta Houzarová odmítla prozradit. Stejně tak celkový počet uživatelů na světě. „Tyto statistiky médiím nesdělujeme,“ řekla LN Houzarová.

Ve stejný den, kdy deník The Wall Street Journal přišel se zprávou o možném úniku dat, Google zveřejnil vyjádření na svém blogu. V něm popisuje svůj „Projekt Strobe“, který má za úkol ochránit soukromá data uživatelů a zaručit, že se nic podobného nestane. Projekt, jenž má zaručit větší bezpečí, se skládá ze čtyř kroků - ukončení sociální sítě Google+ pro běžné uživatele, větší kontrola nad udělováním práv pro jednotlivé aplikace, aktualizace zásad pro rozhraní Gmail API a omezený přístup aplikací k hovorům a SMS zprávám.

Ve výsledku by měli mít uživatelé detailnější kontrolu nad tím, jakým aplikacím dávají oprávnění ke svému Google účtu. Mimo to má Google omezit počet aplikací, které mohou vyžadovat přístup k údajům v Gmailu. K těmto údajům budou mít odteď přístup pouze aplikace, které přímo vylepšují funkci elektronické pošty - například poštovní klienti, zálohovací služby, či služby zvyšující produktivitu.

Pro Google to není první pochybení. Letos v srpnu informovala agentura AP o tom, že společnost ukládá údaje o poloze uživatelů i proti jejich vůli. Google podle AP ukládal údaje o poloze mobilních telefonů využívajících její aplikace i v případech, kdy se tomu uživatelé změnou nastavení snažili předejít. Americká internetová společnost také v pondělí unikla platbě odškodného ve výši jedné miliardy liber (přes 29 miliard korun) za údajně neoprávněné shromažďování informací o více než čtyřech milionech uživatelů iPhonů. Podle hromadné žaloby měl Google v letech 2011 a 2012 obejít nastavení ochrany osobních dat na telefonech společnosti Apple.

Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.