1. března 2019 14:52, aktualizováno  17:37 Lidovky.cz > Byznys > Média

Momo straší jako Modrá velryba. Podle policie jde o hoax zneužívaný hackery, které zajímají osobní údaje

Postavička Momo spolu s jejím autorem japonským umělcem Shikim. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Postavička Momo spolu s jejím autorem japonským umělcem Shikim. | foto: Instagram shiki_official

PRAHA Po sociálních sítích se šíří hoax, který straší děti při sledování seriálů na YouTube. Například do některých epizod Prasátka Peppy kdosi vložil nebezpečný obsah. Videa měla být „infikována“ hrou s názvem Momo, která pod pohrůžkou zabití vyzývá uživatele k nejrůznějším úkolům včetně sebepoškozování. Podle britské policie je hlavní motivací autorů hoaxu vylákat z dětí osobní údaje.

S původní zprávou přišla britská média, včetně serveru Mirror, podle kterého si dítě pustí běžné video na YouTube, uprostřed ale přehrávání má přerušit postavička Momo, která s hororovým vzezřením a skřípavým hlasem promlouvá k divákovi: „Dnes v noci zemřeš. Momo se tě dnes v noci chystá zabít.“ Když se „viru“ podaří získat telefonní čísla dětí díky propojení YouTube s telefonem, údajně je kontaktuje vyděračskými zprávami přes WhatsApp.

27.února 2019 v 04:27, příspěvek archivován: 01.března 2019 v 14:37

VIDEO: Keep y?all younger siblings and children off the internet ?????>? someone is putting this on videos that are for young children and my sister that is 5 even saw this #MomoChallenge smh people can be sick asf https://t.co/0g3mAfjpgu

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Keep y’all younger siblings and children off the internet ‍♂️ someone is putting this on videos that are for young children and my sister that is 5 even saw this #MomoChallenge smh people can be sick asf https://t.co/0g3mAfjpgu

Britská policie však podle BBC nezaznamenala žádné případy dětí, které by si prokazatelně ubližovaly kvůli děsivé postavičce. Jeho autory jsou podle nejmenovaného zdroje z policie hackeři, kteří se chtějí dostat k osobním údajům své oběti. BBC tvrdí, že do dětských pořadů na YouTube byly hackery vloženy prostřihy s postavičkou Momo, která má strašit děti, žádné pokračování na WhatsAppu však prý neexistuje. 

Britské centrum pro internetovou bezpečnost vzkázalo podle serveru The Guardian, že jde o „fake news“. Některá videa, seriál Prasátko Peppa s vloženou postavou Momo, prý na YouTube stále jsou, můžou však maximálně děti vystrašit.

Paniku podpořily články spojující hoax se smrtí více než sta ruských teenagerů nebo sebevraždou dívky v Argentině, ani v jednom případě se však informace nepodařilo prokázat.

27.srpna 2016 v 08:44, příspěvek archivován: 01.března 2019 v 14:38

Podoba postavičky byla ukradena japonskému umělci jménem Shiki, který vytvořil postavu jako sochu v životní velikosti a absolvoval s ní několik výstav. Hra je vzdáleně podobná tzv. Modré velrybě, která se v roce 2017 objevila i v České republice. Tehdy se šířila po sociálních sítích z Ruska a skrze 50 úkolů se dítě mělo „propracovat“ až k sebevraždě.

I přesto, že byla Modrá velryba několikrát označena za hoax a tvrdilo se, že neexistuje, medializace hry vedla k napodobování výzev. V souvislosti s případem byl tehdy zatčen Rus Filip Budějkin, který dostal tři roky a čtyři měsíce vězení.

Lidovky.cz
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.