Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Momo straší jako Modrá velryba. Podle policie jde o hoax zneužívaný hackery, které zajímají osobní údaje

Média

  14:52aktualizováno  17:37
PRAHA - Po sociálních sítích se šíří hoax, který straší děti při sledování seriálů na YouTube. Například do některých epizod Prasátka Peppy kdosi vložil nebezpečný obsah. Videa měla být „infikována“ hrou s názvem Momo, která pod pohrůžkou zabití vyzývá uživatele k nejrůznějším úkolům včetně sebepoškozování. Podle britské policie je hlavní motivací autorů hoaxu vylákat z dětí osobní údaje.

Postavička Momo spolu s jejím autorem japonským umělcem Shikim. foto: Instagram shiki_official

S původní zprávou přišla britská média, včetně serveru Mirror, podle kterého si dítě pustí běžné video na YouTube, uprostřed ale přehrávání má přerušit postavička Momo, která s hororovým vzezřením a skřípavým hlasem promlouvá k divákovi: „Dnes v noci zemřeš. Momo se tě dnes v noci chystá zabít.“ Když se „viru“ podaří získat telefonní čísla dětí díky propojení YouTube s telefonem, údajně je kontaktuje vyděračskými zprávami přes WhatsApp.

27.února 2019 v 04:27, příspěvek archivován: 01.března 2019 v 14:37

VIDEO: Keep y?all younger siblings and children off the internet ?????>? someone is putting this on videos that are for young children and my sister that is 5 even saw this #MomoChallenge smh people can be sick asf https://t.co/0g3mAfjpgu

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Keep y’all younger siblings and children off the internet ‍♂️ someone is putting this on videos that are for young children and my sister that is 5 even saw this #MomoChallenge smh people can be sick asf https://t.co/0g3mAfjpgu

Britská policie však podle BBC nezaznamenala žádné případy dětí, které by si prokazatelně ubližovaly kvůli děsivé postavičce. Jeho autory jsou podle nejmenovaného zdroje z policie hackeři, kteří se chtějí dostat k osobním údajům své oběti. BBC tvrdí, že do dětských pořadů na YouTube byly hackery vloženy prostřihy s postavičkou Momo, která má strašit děti, žádné pokračování na WhatsAppu však prý neexistuje. 

Britské centrum pro internetovou bezpečnost vzkázalo podle serveru The Guardian, že jde o „fake news“. Některá videa, seriál Prasátko Peppa s vloženou postavou Momo, prý na YouTube stále jsou, můžou však maximálně děti vystrašit.

Paniku podpořily články spojující hoax se smrtí více než sta ruských teenagerů nebo sebevraždou dívky v Argentině, ani v jednom případě se však informace nepodařilo prokázat.

27.srpna 2016 v 08:44, příspěvek archivován: 01.března 2019 v 14:38

Podoba postavičky byla ukradena japonskému umělci jménem Shiki, který vytvořil postavu jako sochu v životní velikosti a absolvoval s ní několik výstav. Hra je vzdáleně podobná tzv. Modré velrybě, která se v roce 2017 objevila i v České republice. Tehdy se šířila po sociálních sítích z Ruska a skrze 50 úkolů se dítě mělo „propracovat“ až k sebevraždě.

I přesto, že byla Modrá velryba několikrát označena za hoax a tvrdilo se, že neexistuje, medializace hry vedla k napodobování výzev. V souvislosti s případem byl tehdy zatčen Rus Filip Budějkin, který dostal tři roky a čtyři měsíce vězení.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...