Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Novinář psal na Twitteru o umírání své matky. Morbidní, vytýkají mu

Twitter - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Twitter - ilustrační foto. | foto: Mario AnzuoniReuters

WASHINGTON Rozporuplné reakce vyvolal v USA novinář Scott Simon, který v minulých dnech na sociální síti Twitter zaznamenával poslední okamžiky své čtyřiaosmdesátileté matky - v rozporu s jednou z rozšířených představ, že smrt je výlučně soukromou záležitostí.

Matka jednašedesátiletého novináře rozhlasové stanice NPR byla hospitalizovaná na jednotce intenzivní péče v chicagské nemocnici. V USA není podobně jako v jiných zemích zvykem líčit poslední chvíle člověka na veřejnosti. Moderátor víkendového rozhlasového pořadu se přesto rozhodl svěřovat se svými pocity na Twitteru, kde jeho účet sleduje 1,26 milionu uživatelů.

Ti tak mohli mimo jiné spatřit fotografie nemocničního pokoje Simonovy matky či výhledu z jejího nemocničního okna. Na začátku týdne se pak novinář v prostoru 140 znaků pokusil zachytit posledních okamžiky své matky. "Srdce přestává bít," napsal v jednom ze vzkazů. Tweety ale nepřestaly chodit ani ve zbytku týdne. Redaktor se v nich mimo jiné zmiňoval o personálu krematoria nebo zkoumal, zda existuje sdružení pro lidi s rakovinou, kterému by bylo možné dát matčiny paruky.

"Smrt je naše poslední tabu"

Simonovo počínání vyvolalo rozporuplné reakce. "Morbidní a neuctivé," stálo v komentáři k článku v listu Lost Angeles Times, podle kterého byly záznamy spíše než o jeho matce o novináři samotném. Jiný komentář k článku v listu Washington Post ale Simonovy tweety chválil.

Smrt "je naše poslední tabu. Předtím to byl sex, nyní je to smrt," uvedl v rozhovoru s agenturou AFP historik Lawrence Samuel, autor knihy Death, American Style (Smrt v americkém stylu), ve které líčí, jak se smrt v USA stala "neamerickou". To se podle něj děje především tehdy, pokud člověk - stejně jako Simon - patří do generace poválečného baby boomu - tedy lidí narozených v období 1946 až 1964, kteří loni představovali čtvrtinu americké populace - a byl vychován s důrazem na hodnoty jako mládí, pokrok a úspěch.

Historik ale také připomíná, že internet v USA pozměnil podoby truchlení. Tryzny či pohřby je nyní možné přenášet online, aby jim mohli přihlížet i ti, kdo se jich fyzicky nemohou zúčastnit.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Obchodník po telefonu ve švýcarské finanční skupině Swiss Life

Fincentrum & Swiss Life Select a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč