Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Murdoch neplatí soudní výlohy, detektiv ho žaluje

Rupert Murdoch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rupert Murdoch | foto: Reuters

LONDÝN Soukromý detektiv, který je v centru aféry kolem odposlechů v britském bulvárním nedělníku News of the World (NoW), zažaloval společnost tiskového magnáta Ruperta Murdocha za to, že mu přestala platit soudní výlohy.

Jde o další obrat ve skandálu, který se každým dnem vyvíjí, přestože v posledních týdnech ho odsunuly stranou pozornosti nepokoje v anglických městech. Skandál zatím vedl k uzavření Murdochova NoW, připravil Murdocha o lukrativní televizní kontrakt, vedl k demisi několika vysokých představitelů jeho mediálního impéria i k rezignaci šéfa londýnské policie i mluvčího premiéra Davida Camerona.

ODPOSLECHY MURDOCHOVA BULVÁRU

Soukromý detektiv Glenn MulcaireSoukromý detektiv Glenn Mulcaire pracoval pro NoW a v roce 2007 byl odsouzen za ilegální odposlechy členů královské rodiny. Především z jeho archivu a záznamů vychází policie při vyšetřování celého případu.

Murdoch porušil smlouvu
Murdochův syn James při parlamentním slyšení v červenci vyjádřil překvapení nad tím, že News International (NI) ještě platí Mulcairovi soudní výlohy. NI sdružující Murdochovy listy v Británii den poté přestala tyto náklady platit. Podle Mulcairova advokáta tím ale porušila kontrakt a soukromý detektiv společnost zažaloval.

Novináři NoW a dalších britských médií poměrně často používají služeb soukromých detektivů, i když zatím jen v případě tohoto nedělníku se prokázalo, že šlo i o ilegální odposlechy.

BULVÁRNÍHO NOVINÁŘE NAŠLI MRTVÉHO

Mulcaire byl v roce 2007 odsouzen s královským reportérem NoW Clivem Goodmanem. V úterý mediální výbor parlamentu zveřejnil Goodmanův dopis z té doby, z něhož vyplývalo, že o ilegálních odposleších se ve vedení redakce NoW běžně mluvilo, dokud tehdejší šéfredaktor Andy Coulson výslovně řekl, aby se nezmiňovaly při redakčních poradách.

Goodmanovy dopisy
Goodman byl po svém odsouzení propuštěn, ale dopis naznačoval, že Coulson a právníci NI mu přitom slíbili, že si své místo podrží, pokud svůj list do aféry před soudem "nenamočí". Ukázalo se také, že Goodman dostal mnohem větší odstupné od NI, než se dosud mělo za to.

BULVÁR SKONČIL

Kromě špiclování v politických kruzích si novináři týdeníku News of the World údajně najímali soukromé detektivy i na odposouchávání rodin padlých britských vojáků a obětí teroristických útoků. Nová fakta několikaleté kauzy se provalila tento týden. Více se dočtete v článku Praktiky bulváru šokují Británii. Schází se parlament

Bulvární týdeník News of the World

Goodmanovy dopisy jsou problémem pro Coulsona i členy vedení NI, protože tvrdili, že o odposleších nic nevěděli a že v roce 2007 šlo o izolovanou aféru jediného reportéra, který jednal na vlastní pěst. Coulson tehdy odešel z NoW a stal se hlavním poradcem pro komunikaci Davida Camerona, pro kterého pracoval až do nynějšího ledna. Nová odhalení tak ještě více zpochybňují Cameronův úsudek při najímání svých nejbližších spolupracovníků.

Britská policie také ve čtvrtek v souvislosti s celou aférou zatkla již třináctého člověka. Zadržela osmatřicetiletého bývalého zpravodaje NoW v Hollywoodu Jamesa Desborougha. Podle britských médií se ale pozornost policie zaměřuje na jeho aktivity v NoW před odchodem do USA. Desborough se například zaměřoval na rozvod Paula McCartneye a Heather Millsové, která také tvrdila, že byla odposlouchávána.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Lidé budou moci o výplatu dlužné mzdy opět žádat úřady práce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Lidé budou moci o výplatu dlužné mzdy opět žádat úřady práce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Lidé budou moci o výplatu dlužné mzdy opět žádat úřady práce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.