Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Murdoch představil The Daily. Nový deník určený jen pro iPad

Rupert Murdoch představil The Daily, deník pro iPad. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rupert Murdoch představil The Daily, deník pro iPad. | foto: Reuters

NEW YORK/PRAHA Mediální magnát Rupert Murdoch dnes v Guggenheimově muzeu v New Yorku představil nový deník určený jen pro tablet iPad od společnosti Apple. List nazvaný prostě The Daily (Deník) by podle názoru některých odborníků mohl představovat přelom v podnikání vydavatelů.

Mohlo by prý jít o cestu, jak oživit skomírající prodeje novin. Titulní straně prvního vydání vévodí události v Egyptě.

List využívající možností dotykového displeje iPadu začne vycházet dnes v poledne místního času (18:00 SEČ). Dostupný bude jen ve Spojených státech a bude se prodávat za týdenní předplatné ve výši 99 centů (kolem 17,50 koruny). Roční předplatné pak přijde na 39,99 dolaru.

"Nepotřebujeme žádný papír, žádné tiskařské lisy za miliony dolarů, žádná nákladní auta na rozvoz. Úspory předáme čtenářům, kteří budou platit jen 14 centů denně," řekl při uvedení listu Murdoch.

Například deník The Wall Street Journal, který také vydává jeho firma NewsCorp., stojí ve Spojených státech na stáncích dva dolary (kolem 35 korun). Zvýhodněné měsíční předplatné pak přijde na 9,99 dolaru (kolem 175 korun). The Daily by měl být pro čtenáře první dva týdny zdarma díky sponzorskému daru od společnosti Verizon.

Noviny by v sobě měly spojovat ta nejlepší témata z bulvárního tisku i seriózních novin. Jeho vedoucí redaktoři pocházejí z britských bulvárních novin The Sun a z amerického deníku The New York Post, kde dříve pracoval například šéfredaktor nového listu Jesse Angelo. Oba deníky patří pod NewsCorp. List je multimediální. Články doplňují videa, infografiky či fotografie ve vysokém rozlišení. Záměrem tvůrců nového listu je, aby byl co nejvíce interaktivní.

Murdoch dnes řekl, že přípravy nového deníku přišly na 30 milionů dolarů.

Jeho týdenní provoz pak bude stát půl milionu dolarů. Náklady jsou prý ta nízké, že se Murdoch neobává, že by nový titul byl prodělečný. Za úspěch nicméně bude považovat, pokud se mu podaří získat miliony čtenářů. "Ambice jsou vysoké, náklady nízké," podotkl Murdoch.

Jeho firma na přípravě deníku úzce spolupracovala s Applem. Uvedení nového listu se původně měl před dvěma týdny zúčastnit šéf výrobce iPadu Steve Jobs, kvůli jeho zdravotním problémům byl ale nakonec start nového titulu odložen. Dnes Jobse zastoupil viceprezident Applu pro internetové služby Eddy Cue.

Murdoch je majitelem společnosti News Corporation. V Británii vlastní deníky jako The Sun, News of the World a The Times. V USA zase například proslulý list The Wall Street Journal či zpravodajskou televizi Fox News. V televizní společnosti BSkyB má podíl 39 procent.

Apple začal tablety iPad prodávat na začátku dubna loňského roku. Přístroje se okamžitě staly jedním z prodejních hitů této technologické společnosti.

Jen loni se jich podle odhadů prodalo 13 milionů, letos by to mohlo být 36 milionů. Mnoho vydavatelů již pro tento tablet vydává například speciální verze svých časopisů.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!