Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

'Murdochova rusovlasá favoritka' rezignovala

Rebekah Brooksová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rebekah Brooksová | foto: Reuters

LONDÝN Blízká spolupracovnice australského mediálního magnáta Ruperta Murdocha Rebekah Brooksová dnes odstoupila z funkce generální ředitelky společnosti News International, která zastřešuje britské tituly Murdochova impéria. Jde o zatím nejprominentnější oběť skandálu kolem ilegálních odposlechů pro bulvární list News of the World, jehož vydávání už Murdoch zastavil.


Brooksová byla svého času šéfredaktorkou tohoto listu. Ten v té době mimo jiné najal soukromého detektiva, aby odposlouchával hlasovou schránku unesené a později zavražděné třináctileté dívky. Později převzala vedení dalšího Murdochova bulváru The Sun a pak stanula v čele společnosti News International.

Minulý týden, když byl skandál s odposlechy v plném proudu a kdy už bylo rozhodnuto, že News of the World přestane vycházet, Murdoch řekl, že Brooksová má jeho naprostou podporu. Tato třiačtyřicetiletá žena bývala často označována za jeho "sedmé dítě". Podle tisku nabízela demisi už dvakrát, ale Murdoch ji pokaždé odmítl.

V dopisu zaměstnancům News International mu Brooksová za důvěru poděkovala. Uvedla, že odchází, protože její setrvávání ve funkci ohrožovalo reputaci společnosti.

MURDOCHOVA CHRÁNĚNKA

Murdochova chráněnkyně Rebekah BrooksováPro britský týdeník začala tehdy ještě za svobodna Rebekah Wadeová pracovat ve 20 letech. Rychle stoupala a brzy se stala zástupkyní šéfredaktora. V roce 1998 se přesunula na stejnou pozici do dalšího bulváru Murdochova impéria, do The Sun.

O dva roky později se pak vrátila již jako šéfredaktorka do News of The World. Tento post zastávala do začátku roku 2003, kdy se vrátila opět do Sunu.


Napsala taky, že jako její vedoucí pracovnice cítí "hlubokou odpovědnost za lidi, které jsme zranili", a velmi lituje "toho, o čem teď víme, že se stalo". Teď se prý potřebuje soustředit na to, aby "napravila překrucování a odrazila tvrzení o (svém) působení jakožto novinářky, šéfredaktorky a řídící pracovnice".

Ve funkci generálního ředitele Brooksovou nahradí Thomas Mockridge, oznámila News International. Mockridge byl dosud generálním ředitelem italského televizní kanálu Sky Italia, který také patří Murdochovi.

Rupert Murdoch a Rebekah Brooksová

Brooksová má v úterý vypovídat před parlamentním výborem, který skandál vyšetřuje. Po počátečním odmítání přijdou před výbor i Murdoch a jeho syn James. Při výpovědi před jinou parlamentní komisí v roce 2003 Brooksová řekla, že News of the World a The Sun "v minulosti" platily policistům za informace.

Na otázku, zda by to udělala znovu, řekla: "To podle toho." Murdoch se kvůli poprasku kolem odposlechů musil vzdát myšlenky na převzetí lukrativní britské satelitní televize BSkyB. Tlak v tomto směru na něho vyvinula i britská vláda, i když její předseda David Cameron s ním měl dobré vztahy. Cameron se přátelil i s Brooksovou. Jeho mluvčí označil rezignaci Brooksové za správné rozhodnutí. Demisi přivítal i vůdce labouristické opozice Ed Milliband.

USA VYŠETŘUJÍ ODPOSLECHY


Murdoch v zveřejněném rozhovoru řekl, že navzdory skandálu nemá v úmyslu se zbavovat dalších novinových titulů. Jeho syn prohlásil, že News International se formou inzerátu v největších britských denících britské veřejnosti za skandál omluví.

Skandál ale zdaleka nekončí, protože praktiky Murdochova impéria jsou nyní předmětem vyšetřování nejen v Británii, ale i v Austrálii a v USA. Tam jde o údajné odposlouchávání obětí atentátů z 11. září 2001.

,

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek
Otestováno dětmi: Disneyho kniha známých 5minutových pohádek

Jestli hledáte milou knížku plnou barevných obrázků pro své děti, pak je právě tahle ideální. Hodí se pro školkové děti, ale i pro mladší školáky,...