Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Murdochův list The Times vyšetřuje policie

Rupert Murdoch před výborem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rupert Murdoch před výborem | foto: Reuters

LONDÝN Vyšetřování nekalých praktik v britských listech se rozšířilo také na další list patřící mediálnímu magnátovi Rupertu Murdochovi, deník The Times. Uvedl to dnes britský poslanec Tom Watson, podle něhož mu zahájení vyšetřování potvrdil Scotland Yard.

Zatím se šetření soustředilo na již zaniklý Murdochův bulvární nedělník The News of the World (NoW) a na odposlechy hlasových schránek desítek lidí, kterého se dopouštěli někteří novináři listu. Tentokrát se pozornost zaměřuje na ilegální proniknutí do e-mailu.

Policie mi potvrdila, že vyšetřuje The Times kvůli proniknutí do e-mailů, uvedl na Twitteru labouristický poslanec Watson, který je členem mediálního výboru parlamentu. Byl také jedním z mála politiků, který se snažil vyšetřovat odposlechy ještě před tím, než celý skandál propukl loni v létě naplno.

ČTĚTE TAKÉ:

Mluvčí policie vyšetřování potvrdil, i když odmítl uvést konkrétně, o který list jde. Vyšetřování následuje poté, co šéfredaktor Timesů James Harding před komisí vyšetřující odposlechy v lednu připustil, že jeden z reportérů listu četl před dvěma lety ilegálně maily na účtu člověka, o kterém psal.

Podle Hardinga novinář tehdy dostal důtku a noviny již opustil. Celá aféra propukla v roce 2007, kdy byl za odposlechy hlasových schránek členů královské rodiny odsouzen reportér NoW Clive Goodman. Vedení Murdochovy společnosti News International tehdy zdůrazňovalo, že šlo o iniciativu izolovaného reportéra.

Skandál pak s plnou silou propukl loni v červenci, kdy se ukázalo, že NoW nechaly odposlouchávat hlasovou schránku mobilu unesené a později zavražděné dívky Milly Dowlerové. Aféra otřásla politickou a mediální scénou v Británii a vyvolala pobouření, které vedlo k uzavření NoW. Do News International patří také další bulvár The Sun. Její vlajkovou lodí je seriózní deník The Times a nedělník The Sunday Times. Celou aféru vyšetřuje od loňského listopadu komise vedená soudcem Brianem Levesonem. Během něj padlo podezření i na další listy, například na konkurenta Murdochových listů, další bulvár Daily Mirror.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®
Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®

Oživte svým ratolestem koupel se sadou mycích gelů, které jsou určeny pro všechny děti od 18 měsíců. Oba mycí gely Johnson's® jsou jemné a...