8. ledna 2015 21:16 Lidovky.cz > Byznys > Média

Na eBay se kšeftuje s výtisky Charlie Hebdo. Jeden stojí až 1,4 milionu

Na eBay se kšeftuje s výtisky Charlie Hebdo. Jeden stojí až 1,4 milionu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na eBay se kšeftuje s výtisky Charlie Hebdo. Jeden stojí až 1,4 milionu. | foto: ebay.comReprofoto

PAŘÍŽ Za 650 až 1000 eur (18 130 až 28 tisíc korun), v jednom případě dokonce za 50 tisíc eur (1,4 milionu korun) se začaly na americkém internetovém prodejním serveru eBay nabízet středeční výtisky francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo, které vyšly v den teroristického útoku proti jeho redakci.

Na 60 tisíc výtisků v ceně tří eur (84 korun) se po vražedné střelbě v pařížské redakci rychle vyprodaly, nejméně 80 jich nyní lidé nabízeli za horentní částky.

„Vzácné poslední noviny Charlie Hebdo,“ stálo v jednom inzerátu. „Poslední Charlie Hebdo vycházející s atentátem,“ uvedl jiný prodejce. Tyto finanční transakce odsuzovali mnozí uživatelé internetových sociálních sítí. „Kšeft je kšeft, jak smutné,“ napsal například jeden uživatel webu.

K tématu

Americká obří firma agentuře AFP vysvětlila, že respektuje svobodu trhu a v otázce cen prodávaných věcí nevnucuje žádná omezení.

Útok, při kterém zahynulo 12 lidí, paradoxně pomůže finančně i samotnému týdeníku, kterému předtím hrozil bankrot. List koncem loňského roku vyzval partnery a veřejnost, aby mu pomohli, ale do konce roku 2014 získal jen několik desítek tisíc eur. Nyní mu nabídlo pomoc mnoho firem a jednotlivců.

Pátrání policie po teroristech z Paříže pokračuje i ve večerních hodinách. Dva...
Pátrání francouzské policie po dvou teroristech se nyní přesunulo do Longpontu,...
I v Praze vyšli lidé do ulic. „Je suis Charlie,“ vzkázali v odpovědi na krvavý...
Stovky lidí před francouzskou ambasádou v Praze vyjádřily solidaritu s oběťmi...

„Pomoci týdeníku chce hodně lidí, hodně intelektuálů, hodně umělců,“ řekl dnes v rozhlasové stanici France Inter bývalý šéf Charlie Hebdo Philippe Val.

Firma MLP si za distribuci středečního čísla měla jako obvykle vzít 50 procent z ceny, ale vzdala se jich. „Chceme, aby celá tržba šla přímo listu Charlie Hebdo a obětem,“ vysvětlil mluvčí MLP. O finanční pomoci se prý diskutuje i ve vládě.

„Budeme pokračovat. Rozhodli jsme se, že příští týden vyjdeme. Všichni jsme se na tom shodli,“ řekl člen redakce Patrick Pelloux. Díky pomoci a novému zájmu veřejnosti počítá s tím, že příští číslo bude moci vyjít v nákladu milion výtisků. Redakce začne pracovat v pátek, a to v prostorách, které ji v Paříži poskytl levicový deník Libération.

Lidovky.cz, ČTK