Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Na internet chodí už pět milionů Čechů, průměrně asi na hodinu denně

Práce s internetem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce s internetem | foto: SiemensReprofoto

PRAHA, BRUSEL Počet Čechů hledajících informace či zábavu na internetu meziročně opět stoupl. Za první letošní půlrok jich je už kolem pěti milionů, tedy zhruba polovina obyvatel státu.

"V absolutních číslech počet uživatelů narostl vůči prvnímu pololetí 2008 v průměru přibližně o 400 tisíc," informovala o výsledcích svého průběžného průzkumu společnost Mediaresearch.

Do jejího měření návštěvnosti NetMonitor spadá už 467 tuzemských internetových serverů.

Návštěvnost českého internetu (zdroj: NetMonitor)

Dosavadní letošní maximum, tedy víc než 5,1 milionu uživatelů, zaznamenaly české servery v květnu, přes léto se očekává pravidelný sezónní pokles. "V období letních měsíců tráví lidé podstatně více času mimo domov a na dovolených, kde mají omezený přístup k internetu," potvrzují výzkumníci.

Sezónní výkyvy a vliv počasí se projevuje i na celkové době, kterou lidé na internetu tráví. Nejvíc času tak průměrný český uživatel věnoval webu v březnu (přes 32 hodin), následně v dubnu to bylo o šest hodin méně, v červnu pak opět skoro třicet hodin.

Z toho vyplývá, že průměrný uživatel tráví na internetu zhruba hodinu denně.

"Třetina obyvatel EU internet nikdy nepoužila"

V celé Evropské unii přitom počet lidí, kteří s využíváním internetu nemají žádnou zkušenost, mírně klesá. Před dvěma lety byl podíl takových lidí 40 procent. Teď je těch, kteří nikdy nepoužili internet, třetina ze všech obyvatel EU.

Více než čtvrtina Evropanů přitom nikdy nepoužila počítač.

Celkem 40 procent lidí v Evropě dnes stále nemá přístup k internetu z domova. Více než třetina těchto lidí přitom říká, že to nepotřebuje, a zhruba každý čtvrtý tvrdí, že si to nemůže dovolit.

Nejméně aktivní jsou na internetu dvě skupiny osob: staří a nezaměstnaní. Nejvíce jsou proti tomu na internetu mladí ve věku 16 až 24 let, uvádí komise. Studie zahrnula i děti.

Komisařka EU pro informační společnost Viviane Redingová říká, že se musí zaměřit na to, aby se internetová informační dálnice zpřístupnila odstrčeným uživatelům. Redingová proto také chystá nová pravidla pro stahování dat ze sítě, aby se lidem usnadnil legální přístup k hudbě a filmům.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...