30. října 2014 13:20 Lidovky.cz > Byznys > Média

Hvízdání a pokřikování. Skrytá kamera zachytila obtěžování ženy na ulici

Hvízdání a pokřikování. Video zachycuje obtěžování ženy na ulici | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hvízdání a pokřikování. Video zachycuje obtěžování ženy na ulici | foto: YouTube

Novou internetovou senzací se stala videonahrávka americké herečky, která pod dohledem skryté kamery vyrazila do ulic New Yorku - a během deseti hodin ji slovně obtěžovalo více než 100 mužů, napsal zpravodajský servet The Times. Na serveru YouTube už nahrávka od úterního zveřejnění zaznamenala více než 12 milionů zhlédnutí.

Dvouminutové video nazvané „Deset hodin chůze New Yorkem jako žena“ ukazuje herečku Shoshanu Robertsovou kráčející v džínsách a tričku po Manhattanu. Na poznámky mužů typu: „Ahoj, kotě“, nebo „hej, krasavice“, nijak nereaguje. Její mlčení vyvolává další komentáře ve stylu „usměj se“, případně „někomu připadáš krásná, měla bys poděkovat“.

V jednu chvíli vedle ní kráčí pět minut muž, aniž by řekl jediné slovo, a pokračuje v chůzi, přestože je na Robertsové vidět, že jí to není příjemné. Video znovu obnovilo diskusi o obtěžování, jehož terčem ženy jsou. Vyrobeno bylo pro charitativní skupinu Hollaback!, jejímž cílem je skoncovat s obtěžováním žen a menšinových skupin na ulicích.

Krom více než stovky poznámek se Robertsová stala také terčem bezpočtu neverbálních reakcí včetně mrkání či hvízdání. Po zveřejnění videa Robertsová uvedla, že krom pozitivních reakcí dostala online také několik násilných výhrůžek. „Většina reakcí v e-mailech byla kladná, ale několik bylo velmi negativních včetně pohrůžek ublížením na zdraví či zabitím. Půjdu s tím na policii, protože se cítím ohrožená,“ řekla novinářům.

ČTK, Lidovky.cz