Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Na rybaření jako národní koníček sázejí obchody i televize

Rybaření v Norsku - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rybaření v Norsku - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Na rybaření jako populární národní koníček sázejí kromě specializovaných prodejen i televizní pořady. Například kanál Fishing and Hunting kromě novinek z oboru diváky láká na vysílání závodů v rybaření. Rostoucí tržby eviduje i největší tuzemský veletrh For Fishing.

„Fenomén rybaření existuje v Česku již mnoho let a postupem času se stále více profesionalizuje. Je to patrné například i na specializovaném televizním kanálu Fishing and Hunting, jehož divácká základna je rok od roku náročnější. Diváci tohoto kanálu si potrpí na nejnovější novinky a nejaktuálnější dění, jako například vysílání z rybářských závodů,“ sdělila Erika Luzsicza, šéfka společnosti Axocom, která televizní kanál v Česku a na Slovensku zastupuje.

Rybaření patří mezi nejrozšířenější národní hobby. Rostoucí tržby v této oblasti eviduje největší veletrh o rybaření For Fishing. Podle ředitele akce Michala Sedláčka se tržby veletrhu za poslední léta pohybují kolem 80 milionů korun. Například uplynulý ročník dle statistik navštívilo přes 25.000 lidí.

Boom potvrzují i rostoucí počty obchodníků a specialistů. Zatímco v devadesátých letech se výrobou návnad zabývalo jen několik málo českých firem, dnes je podobných výrobců několik desítek.

„Podle údajů z trhu je jen v ČR přibližně 1000 firem aktivních v tomto segmentu. Celkově pak trh generuje tržby dosahující 1,3 miliardy korun, na Slovensku je to pak polovina,“ upozornil Ákos Szekély z centrály Fishing and Hunting, která mapuje situaci na trhu několik let.

Rybářské žně z pohledu obchodníků přicházejí v březnu a pokračují do října. Naopak přes zimu se zvyšuje sledovanost zájmových televizních programů. „Největší sledovanost má specializovaný kanál Fishing and Hunting právě v zimních měsících, kdy diváci vyhledávají nejčastěji novinky a inspiraci pro nadcházející sezonu,“ poznamenala Luzsicza.

Sportovní rybaření

Podle statistik Českého a Moravského rybářského svazu je v tuzemsku 320.000 registrovaných rybářů. Na Slovensku je jich zhruba 200.000. Jejich počet se sice v posledních letech mírně snížil, díky silným populačním ročníkům se ale v dalších letech očekává jejich opětovný růst.

O atraktivitě trhu svědčí i nejnovějšího plány známého rybáře Jakuba Vágnera, který se chystá společně s investorem vybudovat společnost pro sportovní rybaření a zábavu pro celou rodinu, včetně tradičního chovu a prodeje ryb.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...