Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 20 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Na Twitteru má účet Hitler i Goebbels, Němcům se to nelíbí

Adolf Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adolf Hitler | foto: Reprofoto

BERLÍN Na Twitteru přibývají účty se jmény nacistických pohlavárů. To se příliš nelíbí německým uživatelům této internetové sociální sítě a snaží se účty falešných Adolfů Hitlerů, Josephů Goebbelsů či Rudolfů Hessů nechat zrušit. Zatím však ne příliš úspěšně.

Podle německého týdeníku Der Zeit má na Twitteru svá konta i s originálními fotografiemi téměř celá nacistická elita včetně nechvalně známého lékaře z vyhlazovacího tábora v Osvětimi Josepha Mengeleho. Například Hitlerův profil obsahuje vedle jeho výroků i nacistické symboly jako hákový kříž nebo říšskou orlici, které jsou v Německu zakázané.

Účty ve španělštině

Většina těchto falešných účtů je ve španělštině a v tomto jazyce také jejich majitelé na síti komunikují. Z účtu @AdolfHitler bylo odesláno přes 8600 krátkých zpráv; v těch posledních údajný diktátor podle Die Zeit jakoby znovu prožíval druhou světovou válku. "Dneska jsem vstal a dostal chuť napadnout Polsko," sdělil kupříkladu svým následovatelům nepravý Hitler. K rasistickým vyjádřením se prý neuchyluje.

ČTĚTE TAKÉ:

Němečtí uživatelé Twitteru tyto falešné nacistické účty objevují většinou náhodou a snaží se je označovat jako nežádoucí, aby je správce sítě zrušil. V současnosti takto bojují proti kontu, jehož majitel se vydává za jednoho z hlavních organizátorů nacistického holokaustu Adolfa Eichmanna.

Problém s nepravými nacisty na Twitteru není nový. Už před dvěma roky Němce pobouřil účet @Heil_Hitler_88, jehož majitel prostřednictvím něj šířil nacistickou propagandu, která je v Německu trestná. Po řadě protestů nakonec Twitter tento účet opravdu smazal. Žádný automatický systém, který by rozpoznával a filtroval tato evidentně falešná konta, ale síť zjevně nepoužívá.

Napoleon Bonaparte, Julius César a Josif Stalin

Falešná konta jsou přitom podle týdeníku v rozporu s pravidly používání Twitteru, která zakazují vydávat se za jinou osobu. Na rozdíl od zákazu obscénních nebo pornografických líčení nicméně tato pravidla výslovně nezmiňují nacistickou propagandu.

Ta je v Německu zakázaná zákonem. Twitter však sídlí v USA a na rozdíl od jiných velkých internetových společností jako Facebook nebo Google nemá v Německu ani pobočku. Podle Die Zeit je sporné i uplatňování dalších regulí Twitteru na tento případ. Nacističtí zločinci nejsou jedinými historickými osobnostmi, které mají na populární síti "své" účty. Jak upozornil specializovaný server meedia.de, na Twitteru vystupuje i Napoleon Bonaparte, Julius César nebo Josif Stalin.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?
Vyzkoušeno: Jak nám padly kousky z Trenýrkárna.cz?

Otestovaly jsme dámské trenýrky z Trenýrkárna.cz. Podívejte se, jaké jsme si vybraly a jak jsme s nimi byly spokojené.