Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Na výročí atentátu na Kennedyho se připravují americké TV i muzea

Americký prezident John F. Kennedy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident John F. Kennedy. | foto: Reuters

DALLAS Spojené státy si 22. listopadu připomenou 50. výročí dallaského atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. Americké televize chystají speciální pořady. Zvkáštní výstavy připravují i muzea, galerie a knihovny. Vzpomínkové akce chystají také města. V jejich čele stojí Dallas, dějiště tragédie.

Dallas uspořádá 22. listopadu vzpomínkovou akci na prostranství Dealey Plaza, kde byl prezident jedoucí v koloně v otevřeném autě postřelen. Program obsahuje také vystoupení městského symfonického orchestru a historik a nositel prestižní Pulitzerovy ceny David McCullough přednese výňatky z Kennedyho projevů. Během piety se rozezní zvony a účastníci uctí prezidentovu památku minutou ticha. Lístky na tuto událost jsou již beznadějně rozebrány, město ale bude vše přenášet po internetu.

Muzeum oživí projekce filmu i přednášky

Muzeum The Sixth Floor na Dealey Plaza, které dříve sloužilo jako sklad knih a učebnic, odkud podle vyšetřovatelů Lee Harvey Oswald na prezidenta vystřelil, má trvale přístupnou expozici o Kennedyho životě. V listopadu ale nabízí doprovodný program k výročí, mimo jiné projekci filmů a přednášky.

ČTĚTE TAKÉ:

Kennedyho prezidentská knihovna v Bostonu připravila výstavu, na které bude vystavena americká vlajka použitá k zakrytí prezidentovy rakve. K vidění bude od 22. listopadu, kdy výstava přivítá první návštěvníky, také sedlo, šavle a boty, které byly součástí výstroje "koně bez jezdce" z Kennedyho pohřbu. Kůň bez jezdce s jezdeckými holínkami opačně usazenými ve třmeni je součástí pietního aktu, jenž je určen jako pocta zesnulým armádním důstojníkům a prezidentům.

Ukazovat se bude i limuzína, ve které byl zastřelen

Na snímku je model Lincoln Continental Convertible z roku 1961. V oficiálním prezidentském speciálu této značky byl při atentátu v roce 1963 zastřelen americký prezident John Fitzgerald Kennedy.

Na snímku je model Lincoln Continental Convertible z roku 1961. V oficiálním prezidentském speciálu této značky byl při atentátu v roce 1963 zastřelen americký prezident John Fitzgerald Kennedy.

Washingtonské Newseum chystá na 22. listopadu vzpomínkový den s projekcí filmů a panelovou diskuzí. V Muzeu Henryho Forda v michiganském Dearbornu je k vidění v rámci stálé expozice limuzína, ve které byl Kennedy zastřelen. Tato instituce také připravila vzpomínkový program, na kterém vystoupí hlasatel Dan Rather a někdejší tajný agent Clint Holl, který působil v Dallasu.

Letadlo, kterým Kennedy do Dallasu v osudném listopadu 1963 přicestoval a které následně do Washingtonu přepravilo jeho tělo a nástupce v prezidentském úřadu Lyndona Johnsona, je vystaveno v Národním muzeu letectva Spojených států amerických v Daytonu ve státě Ohio.

Noviny přináší neznámé fotografie

Na výročí se připravují americká média, která se již nyní Kennedymu věnují. Noviny a magazíny zveřejňují zapomenuté, raritní či málo známé fotografie ze dne atentátu. Světlo světa tak například spatřil snímek s takzvanými třemi trampy. Tato trojice mužů byla zadržena krátce po atentátu v nákladním vlaku a o jejich identitě se dodnes spekuluje, protože oficiální záznamy o jejich zatčení se ztratily.

Vůbec poprvé bude podle portálu dallasnews.com uceleně a v barvě na internetu v rámci jednoho portálu zveřejněno 11.406 stránek, fotografií a dalších záznamů z vyšetřování atentátu dallaskou policií.

Robert Kennedy

Robert Kennedy

U příležitosti výročí přijde na pulty knihkupectví také řada publikací, které se Kennedyho násilné smrti věnují. Doplní tak zhruba 40.000 knih, které doposud o Kennedym vyšly.

Mimořádný zájem je v těchto dnech také o spekulace a teorie o spiknutí, které za atentátem podle některých stály. Podle oficiálního závěru vyšetřovatelů atentát spáchal Oswald. Nedávný průzkum stanice History Channel ale ukázal, že přes 70 procent Američanů nevěří tomu, že jednal sám. Celkem 74 procent dotazovaných navíc považuje Oswalda za obětního beránka, které posloužil k zakrytí "čehosi většího".

Stanice History Channel se spikleneckým verzím bude věnovat ve svém speciálu 22. listopadu. Televize mimo jiné vypočítala, že existuje 311 teorií, které se od sebe zásadně liší, že obvinění zamířilo proti 42 skupinám, 82 atentátníkům a 214 lidem.

,

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...