Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Naboural jsem se do hlasování v Hyde Parku, tvrdí programátor

Jaromír Drábek v pořadu Hyde Park | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Drábek v pořadu Hyde Park | foto: Česká televize

PRAHA Hlasování v diskuzním pořadu Hyde Park s odstupujícím ministrem Jaromírem Drábkem mohlo být zmanipulované, upozorňuje sdružení KohoVolit.eu. Prolomit zabezpečení hlasování je totiž velmi jednoduché.

Na podezřelé hlasování v pořadu s Drábkem upozornil programátor Michal Škop. "Abych ukázal, že to funguje, změnil jsem výsledek hlasování u pořadu s Petrem Gazdíkem z 19. května 2012. Ze 732 kladných hlasů udělal 1895 hlasů,“ uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:


Zabezpečení se mu podařilo prolomit během půl hodiny. "To může být nebezpečné zejména s ohledem na plánované prezidentské debaty v tomto pořadu. Problematické je, že tyto výsledky jsou uváděny jako názor diváků. A dále žijí svým životem jako fakt, ač může jít o výsledek počítačového ovlivnění. Například v BBC by taková anketa být nemohla,“ upozorňuje Škop.

Výpis nechtějí zveřejnit

Pokud skutečně k ovlivnění hlasování došlo, televize podle sdružení může díky Google Analytics snadno zjistit odkud, výpis nicméně odmítá zveřejnit.

Stejně tak se ČT zatím nevyjádřila k tomu, že se grafy průběhu sporného hlasování u Jaromíra Drábka liší (jeden byl ukázán v pořadu a druhý je nyní na webu). "Jsou tady závažná podezření, že se ovlivňovalo hlasování v pořadu s tehdejším ministrem a dnes stále vládním poslancem Jaromírem Drábkem," varuje sdružení.

ČT by se k tomu měla postavit čelem a přestat ignorovat oprávněné dotazy týkající se jak tohoto konkrétního pořadu tak i obecně hlasování v Hyde Parku, padni komu padni,“ myslí si Škop. Reakci České televize server Lidovky.cz zjišťuje. "Informaci jsme dostali a nyní připravujeme odpověď," řekla k tomu mluvčí Michaela Fričová.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...