16. března 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Nahrávky z archivu i od BBC. Český rozhlas připomene okupaci

První hodiny okupace, 15.3.1939  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První hodiny okupace, 15.3.1939 | foto: Ladislav Sitenský

PRAHA Období okupace a druhé světové války připomíná další vydání Rádia Retro. Český rozhlas tentokrát v rámci populárního projektu připravil nahrávky z rozhlasového archivu či z produkce BBC jako připomenutí 76. výročí vzniku Protektorátu Čechy a Morava a zároveň 70. výročí konce druhé světové války.

Digitální stream obsahuje 28 hodin zpráv, projevů či reportáží z období od Mnichovské dohody až po Norimberský proces. „Program již osmého Rádia Retro jsme sestavili nejen z archivních snímků rozhlasu a protektorátního Reichssenderu Böhmen, ale také z nahrávek, které se před pouhými několika lety dostaly do našeho archivu z fondů ministerstva zahraničních věcí. Jde přibližně o 700 gramodesek z produkce BBC, které se po válce ocitly v Praze,“ uvedl náměstek generálního ředitele pro program a vysílání René Zavoral. Kromě ucelených archivních snímků dostanou prostor i komentované kompilace, jejichž autory jsou například Jiří Suchý nebo Stanislav Motl.

Dobudujeme a ubráníme

„Rádio Retro nabídne chronologický přehled událostí, a to už od X. Všesokolského sletu v červnu 1938, jehož dominantou byla scéna ‚Dobudujeme a ubráníme‘. Reportérem byl statečný Franta Kocourek a více než hodinová nahrávka plná emocí posluchačům nabídne dokonalý prožitek tehdejší atmosféry v celé naší společnosti,“ uvedl dramaturg a moderátor Rádia Retro Tomáš Černý. Na nahrávkách z produkce BBC jsou jednak relace Hlasu svobodné republiky, ale také reportáže o československých stíhačích v Británii, o práci bombardovacích letců, pozemního personálu či projevy Jana Masaryka.

Internetový stream Rádia Retro bude k dispozici na stránkách www.hrdina.cz, které budou po celý rok 2015 přinášet články, kvízy a ankety na téma hrdinství ve všech různých podobách a dobách. Kromě internetu je možné Retro naladit na DAB přijímači (pozemní digitální vysílání).

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!