Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Náklady České televize na digitalizaci stoupnou na 460 milionů. Přechod na DVB-T2 vyšel na 1,3 miliardy

Petr Dvořák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Dvořák | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Česká televize v příštím roce vynaloží na digitalizaci vysílání a přechod na nový standard vysílání DVB-T2 460 milionů korun, což je zhruba o 94 milionů více korun než letos. Na pondělní tiskové konferenci to řekl generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Celkové náklady na přechod na vysílání DVB-T2 se v České televizi podle Dvořáka pohybují kolem 1,3 miliardy korun. Částka zahrnuje jak investice do techniky, tak i provozní náklady nebo náklady na informační kampaň.

Přechod na DVB-T2 začne už tento týden v Praze a ve středních Čechách z vysílačů Žižkov a Cukrák. Minutu před půlnocí ve středu 27. listopadu České Radiokomunikace vypnou vysílání programů České televize ve stávajícím standardu DVB-T. Od té doby lidé naladí jen signál v novém standardu DVB-T2. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) je na přechod na DVB-T2 připraveno kolem 60 procent lidí, kterých se to týká. A to procento se každý den s blížícím se přechodem zvyšuje, dodal.

Již od loňského března si mohou diváci ČT naladit DVB-T2 na tzv. přechodové síti, která pokrývá 99,7 procenta území. K příjmu signálu potřebují buď televizor vybavený tunerem pro příjem DVB-T2, které jsou na trhu zhruba od roku 2015, nebo set top box. Všechny vhodné přijímače by měly být otestované Českými Radiokomunikacemi a vybavené etiketou „DVB-T2 ověřeno“.

V lednu se začnou vypínat první vysílače komerčních televizí. Celý přechod by měl být dokončen do poloviny příštího roku.

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...