16. října 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Média

Nákup médií? Normální ekonomická operace, říká Zeman

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: © ČTKČeská pozice

PRAHA Prezident Miloš Zeman nákup médií považuje za normální ekonomickou operaci, která má vést k zisku podnikatelů. Řekl to v souvislosti s nákupem polovičního podílu ve slovenském vydavatelství Petit Press slovenskou firmou Namav s finanční podporou investiční skupiny Penta. Petit Press kromě jiného vydává celostátní list Sme, jehož redaktoři se proti nákupu postavili, kteří se obávají o svobodu slova.

„Slovenský deník SME znám velmi málo, a to málo, co o něm vím, mě rozhodně neopravňuje k hodnocení jako řekněme úspěšného, nebo řekněme objektivního, deníku,“ poznamenal Zeman. Každá podnikatelská skupina chce ale podle něj především vydělávat a chce, aby média přinášela hlavně zisk. „Nevím o tom, že by Penta měla bezprostřední politické ambice,“ řekl Zeman.

ČTĚTE TAKÉ:

Média podle něj mohou být zajímavým zdrojem zisku. Dokladem toho je podle něj v Česku Blesk nebo Právo, zatímco mediální „impérium“ Zdeňka Bakala se podle něj potácí v dluzích a ve ztrátě.

„Čili dívejme se na nákup médií jako na normální ekonomickou operaci, která má vést k zisku,“ poznamenal Zeman. „Ostatně pokud vím, redaktoři deníku Sme se ve středu rozhodli založit nový deník. Bůh jim pomáhej,“ dodal prezident.

Redaktoři Sme se proti Pentě postavili s tím, že deník „vznikl z touhy po svobodě“, zatímco příběh Penty je prý zcela odlišný. „Oni nekonají z touhy po svobodě, oni svobodu jen využili a díky ní získávají peníze a moc,“ uvedli novináři Sme. Část z nich proto založila nový deník.

Lidovky.cz, ČTK