Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Napsal článek na objednávku. A za peníze, ukázal soudce na novináře Hrbáčka

Ondřej Havlín před kárným senátem NSS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ondřej Havlín před kárným senátem NSS. | foto: Lidové noviny

Novinář Jan Hrbáček má vážný reputační problém. Soudce ve veřejném jednání prohlásil, že žurnalista podle odposlechů napsal článek na objednávku. A za úplatu.

Závažné podezření, jemuž Hrbáček – jinak šéfreportér časopisu Euro - nyní čelí, se objevilo jako vedlejší produkt kauzy, v níž na lavici obžalovaných sedí soudce Ondřej Havlín. Havlín se u soudu ze sebe snaží setřást obvinění, že za úplatky ovlivňoval případy. A jako svědka navrhla obhajoba minulý týden právě Hrbáčka.

Jenže kladenský soudce Petr Sedlařík, který má Havlínovu kauzu na starosti, novinářův výslech vůbec nepřipustil. Důvod? „Pokud jde o novináře Hrbáčka, tak ten se ve spise skutečně v několika souvislostech objevuje. Jednak v záznamu, z kterého vyplývá, že napíše promo článek pro Harangozza za jistou finanční částku,“ vysvětlil soudce Sedlařík.

Hrbáček označil poznatky ze spisu za nesmysl. „Žádný promočlánek pro Harangozza jsem nepsal a nikdy bych ho ani nenapsal, žádné peníze jsem nevzal a je to naprostý nesmysl,“ uvedl Jan Hrbáček pro server Mediahub, který o podezření informoval jako první. „Víte, co to je odposlechová klasika? Někdo se s někým o něčem baví, a někdo si už myslí, že je to jistá a jasná věc.“

Oním článkem má podle všeho být text, který Hrbáček publikoval v Euru v lednu 2013, krátce před zatčením soudce Havlína. Článek nesl název Pochybnosti nad verdikty a snažil se vzbudit dojem, že je popisem chyb v „práci soudkyně Daniely Reifové“. Reifová měla totiž na stole případ podnikatele Jana Harangozzy, který podle spisu řídil v opilosti. Byla to kauza, v níž se dostala do sporu s Havlínem. Jako kolega u ní intervenoval v Harangozzův prospěch. Soudkyně si to však nenechala pro sebe a Nejvyšší správní soud v kárném řízení potrestal Havlína srážkou platu za to, že bezdůvodně nahlížel do dokumentu, měnil v něm data a pokoušel se ovlivnit rozsudek.

Hrbáček však ve svém textu nabídl poněkud jinou interpretaci. Havlína vylíčil jako „zvědavého soudce“, který chtěl soudkyni jen „upozornit na citlivost případu“. „Ke spravedlnosti byl přesto překvapivě pohnán Havlín,“ napsal Hrbáček ve zmiňovaném článku.

Před pár dny přitom novinář na svém facebookovém profilu přiznal, že se s Havlínem vlastně dobře zná. „Ondra mi jako zkušený právník a přítel radil v komplikované rodinné situaci.... S jeho nešťastným případem nemám nic společného, jen jsem byl v blbou dobu na blbým místě,“ tvrdil.

V aktuálním vyjádření pro Mediahub.cz se pokouší vysvětlit i okolnosti vzniku článku o Reifové a Harangozzovi. Pro připomenutí: Harangozzo se zapletl do kauzy takzvané konkurzní mafie bývalého ústeckého soudce Jiřího Berky, v Plzni vystudoval pětiletý obor za deset týdnů a získal titul. „Ondra mi říkal, že se řešilo sebrání řidičáku a prosil mě, jestli bych se tomu nepověnoval. Ale já jsem mu řekl: Podívej se, Harangozzo je problematická osobnost, a kdyby se o něm psalo v tomto smyslu, a já to dělat nebudu, tak to vyzní vždycky bizarně a vždycky spíše proti němu,“ řekl Hrbáček nyní Mediahubu.

Hrbáček se v minulosti řadil mezi investigativní novináře s kontakty v bezpečnostních složkách, jako první například zveřejnil takzvanou Kubiceho zprávu. Teď tvrdí, že se mu mstí pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová a šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta, jejichž práci dlouhodobě kritizuje.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...