Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

National Geographic si dál stojí za reportáží o podvodech v Praze

Staroměstské náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staroměstské náměstí. | foto: Lidové noviny

PRAHA Televizní stanice National Geographic trvá na tom, že při své reportáži o podvodech, s nimiž se v Praze setkal moderátor pořadu Conor Woodman, nepoužila žádné herce. Lidé, kteří proti ní vystupují, jsou podle televize v řadě případů podvodníci, na které v pořadech upozorňuje.

Vtiskovém prohlášení televize zdůraznila, že má vůči hlavnímu městu i policistům plnou důvěru. Praha na začátku týdne uvedla, že kvůli reportáži zvažuje zahájení občanskoprávního sporu.

Skutečné podvody, říká televize

"Stojíme si za novinářskou integritou našeho seriálu: vše zachycené během našeho natáčení v Praze je věrným odrazem skutečných podvodů. V žádném okamžiku jsme nepoužili herce a podvodníci byli informováni o přesné povaze naší produkce až poté, co náš moderátor podvod zažil - aniž by sám dopředu věděl, co se stane," sdělila Lada Dobrkovská ze společnosti Channels, která stanici zastupuje v Česku a na Slovensku.

O stanici:

Stanice National Geographic Channel vysílá ve 171 zemích. Společnost National Geographic Channels International vedle tohoto programu dále provozuje například kanály Nat Geo Wild, Nat Geo Adventure a Nat Geo Music.

Události zdokumentované v pražské epizodě podle ní představují skutečné podvody, které se mohou odehrát ve kterémkoli turistickém městě na světě.

Podvodný taxikář i falešné drogy

Televizní kanál National Geographic se na Prahu zaměřil v pořadu Město podvodů. Dokument ukazuje několik situací okradení turistů v centru Prahy, například v erotickém klubu bez poskytnutí jakýchkoli služeb, podvodným taxikářem nebo falešnými drogami. Podle deníku Právo ale pražští kriminalisté zjistili, že dokument byl natočen s najatými figuranty v dávno zavřeném klubu nebo s taxislužbou, která je několik let v likvidaci.

Zástupkyně National Geographic již dříve uvedla, že běžnou praxí všech televizních produkcí je upozornění účastníků na povahu natáčení a získání souhlasu osob, které v pořadu vystupují. Účastníkům je někdy také poskytnut honorář a po skončení natáčení je jim vyplacena odměna za ušlý zisk, za natáčení v exteriérech nebo poplatky za rušení, v závislosti na jejich zapojení do epizody a roli v ní.

Stanice v této souvislosti dále upozornila, že je lidskou přirozeností, když osoby zapojené do nelegálních aktivit nadále klamou, i když stojí před strážci zákona. "Je to riziko, které podstupujeme při tvorbě seriálu, jenž vrhá světlo na podvody, které se mohou vyskytnout v každém významnějším turistickém centru," poznamenala Dobrkovská a doplnila, že produkční tým dodržel příslušný protokol pro natáčení seriálu při použití vysoce kvalitních skrytých kamer i následných hovorů na kameru.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?