Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Nej českého Facebooku? Sparta drtí Slávii a Ozzák všechny herce

Sociální síť Facebook. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sociální síť Facebook. | foto: Reuters

PRAHA Pohled na žebříčky oblíbenosti největší sociální sítě mnohdy překvapí. Víte, že druhým nejoblíbenějším českým hudebníkem je Gustav Mahler? A vsadili byste si na to, že se mezi politiky dostane starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS) do TOP 5? Server Lidovky.cz pro vás připravil velký přehled "českého Facebooku".

Politici

Fenomén Schwarzenberg - tak jednoduše lze charakterizovat žebříček politiků. Neúspěšný prezidentský kandidát získal na Facebooku na české poměry skutečně úctyhodný fanklub (214,476). Na druhého Vladimíra Franze (65,427) má více než dvojnásobný náskok. Trio prezidenských kandidátů doplňuje vítěz první přímé volby - Miloš Zeman (50,591).

Hned první "žánrový" žebříček však přinesl i překvapení. Do první pětice politiků se dostal starosta Prahy 10 náměstek primátora Bohuslava Svobody Milan Richter z ODS (16,942). 

Mimo veškerá srovnání s těmi českými je však nejoblíbenější světový politik - Barack Obama.  Na svém profilu má již více než 35 milionů "líbí se mi - obdivovatelů".

Politické strany

Kdyby sněmovnu volili pouze uživatelé českého Facebooku, změnila by se k nepoznání. TOP09 (60,823) očividně vytěžila maximum z internetové popularity Karla Schwarzenberga a jasně vede. Naopak druhé místo České pirátské straně (33,163) není s ohledem na její program nijak překvapivé.

Zatímco volební preference Věcí Veřejných (16,725) se pohybují okolo 1%, jejich popularita na největší sociální síti je poměrně značná. 'Véčkaři' na Facebooku poráží i favorita parlamentních voleb ČSSD (6,981).

Filmy

Od politiky k filmům. Češi milují pohádky. V trojici nejoblíbenějších filmů jsou hned dvě - S čerty nejsou žerty (178,239) a Tři oříšky pro popelku (143,583). Poměrně překvapivé je třetí místo okupuje film Tomáše Vorla Gympl (94,392).

Herci a herečky

Ačkoli název kategorie počítá v žebříčku také se zastoupením žen, do trojice nejoblíbenějších se nedostala ani jedna. 

Tato kategorie má poměrně sporného vítěze. Jedničkou žebříčku je totiž Ozzák (role Martina Dejdara v seriálu Comeback). Je proto otázkou, nakolik si se uživatelům líbí Dejdar a nakolik jeho seriálová role (224,021). Až druhé místo zbylo na několikanásobného Českého lva, Ivana Trojana (54,464).

Třetí místo Erika Meldika ( 35,104) jen dokládá popularitu, jaké dosáhl jeho projekt Debilní kecy (VÍCE ČTĚTE ZDE). 

Farna a Mahler

Hudebnímu žebříčku vévodí porotkyně SuperStar Ewa Farna (348,478). Kdo by čekal na druhém místě dalšího zástupce populární hudby, čekal by marně. Druhé místo obsadil hudební skladatel Gustav Mahler (247,765). Žánrovou pestrost na tředím místě doplňuje hiphopový producent DJ Wich (181,661).

Fotbalové kluby

Sparta nebo Slavia? Který z pražských týmů má více fanoušků. Odvěká otázka je, zdá se, rozhodnuta, alespoň na Facebooku. Sparta (122,653) jich má na síti více než dvakrát tolik co druhá Slavia (49,168). Třetí je Baník Ostrava (37,017).

Také v tomto případě mají počtem fanoušků české týmy ke světovosti daleko. Katalánský gigant FC Barcelona, který vévodí žebříčku klubů celosvětově, má přes 41 milionů fanoušků.

Hokejové kluby

A Sparta (45,751) vítězí také mezi hokejovými kluby. Následuje ji HC ČSOB pojišťovna Pardubice (32,445) a HC Plzeň 1929 (27,068).

Jen pro ilustraci - tým Detroit Red Wings má fanoušků více než milion.

Automobilový patriotismus

Co se týče automobilů, jsou Češi patrioti. První Škoda (560,232) nemá v žebříčku automobilek konkurenci. Následují ji české stránky bavorského BMW (90,801) a francouského Peugeotu (50,822).

O2 mezi operátory až třetí

Překvapení najdeme také mezi operátory. Tuzemská jednička, co do počtu zákazníků, O2 (152,844), je až třetí. Nejvíce fanoušků na Facebooku posbíral T-Mobile (187,768) následovaný Vodafonem (153,796).

Prima COOL jako jednička mezi televizemi?

Ani mezi televizními stanicemi si lídr trhu nedrží stejné postavení na sociální síti. Jasně nejvíce fanoušků má televize pro mladé Prima COOL (283,222), až za ní je TV Nova (93,800), třetí příčku obsadila zpravodajská ČT24 (70,843).

Čechů na Facebooku ubývá

Byť se nejedná o nijak dramatický pokles, Čechů za poslední měsíc na síti ubylo. Podle posledních údajů má český Facebook 3,875,380 uživatelů.

Jako zdroj dat byl u všech kategorií použitý server Zoomsphere. Počty "Líbí se mi" jednotlivých stránek jsou aktuální k 24.3.2013.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!