24. března 2017 16:14 Lidovky.cz > Byznys > Média

‚Nejbizarnější’ Prostřeno řeší rada pro televizní vysílání. Šikana soutěžícího, tvrdí diváci

Poslední sérii sama Prima nazývá jako „nejbizarnější“. Důvodem je zejména Karel... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední sérii sama Prima nazývá jako „nejbizarnější“. Důvodem je zejména Karel... | foto: Prima

PRAHA Rada pro rozhlasové a televizní vysílání řeší kulinářskou show televize Prima Prostřeno. A to zejména kvůli aktérovi Karlu Ondrkovi, který se prezentuje jako duševně nemocný člověk. Divákům přístup tvůrců pořadu, kteří poslední sérii označili za „nejbizarnější“, vadí a považují jej za šikanu soutěžícího. Stížnosti na vysílání dostala i samotná komerční stanice.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání obdržela v souvislosti s vysíláním pořadu Prostřeno během tohoto týdne sedm stížností. „Všichni stěžovatelé poukazují na nevhodné chování soutěžících vůči panu Karlovi. Domnívají se, že je šikanován, urážen a zesměšňován,“ sdělil serveru Lidovky.cz předseda RRTV Ivan Krejčí.

Konflikty a ponížení

„Pisatelé odsuzují tvůrce pořadu, že umožnili takovouto situaci a dokonce na účasti nemocného člověka - pana Karla - staví propagaci pořadu,“ napsal dále v narážce na jednoho z pěti aktérů, kteří se po dnech střídají ve vaření.

Pořad Prostřeno má dlouhodobě pověst pokleslé show, která si libuje v zobrazování konfliktů mezi soutěžícími a úsměvných situací. Poslední sérii sama televize nazývá jako „nejbizarnější“. Tak dokonce celý týden poutá televizní show v upoutávkách.

Důvodem je zejména Karel Ondrka, osmadvacetiletý pracovník v IT, který vzbuzuje od chvíle, kdy se poprvé objevil na televizní obrazovce coby soutěžící s Tourettovým syndromem, kontroverzní reakce. Tuto nemoc totiž provází náhodné vykřikování vulgárních slov.

Na internetu se kvůli tomu vášnivě diskutuje, jestli jde o skutečnou či jen hranou postavu. Samotná komerční stanice se k záležitosti nechce příliš vyjadřovat, přestože i její zaměstnanci dostali řadu stížností. A to kvůli tomu, jak se tvůrci pořadu staví ke Karlu Ondrkovi a jak jej prezentují před diváky.

„Prostřeno je pořad, který se na Primě těší dlouhodobému diváckému zájmu. Jedná se do jisté míry o reality show, kde je i na samotných aktérech, jakou formou se chtějí divákům prezentovat, jaký obrázek jim o sobě poskytnou. Reakce diváků, které došly do televize na tento konkrétní týden se nikterak nevymykají,“ uvedla nejprve pro Lidovky.cz mluvčí televize Prima Jana Mrákotová.

Stížnosti dostala i komerční stanice

K dalším dotazům redakce ale není příliš sdílná. Nechce komentovat, co přesně znamená, že „se nikterak nevymykají“, ani čeho se stížnosti vlastně týkají. „Interní konverzaci zveřejňovat nebudeme – nemáme od jednotlivých pisatelů mandát k tomu, abychom jejich konverzaci poskytovali médiím. Ale jedná se o reakce v řádech jednotek,“ napsala v krátkosti mluvčí komerční stanice.

RRTV již v minulosti několikrát řešila vysílání komerční stanice. Rada například zjistila sporné momenty ve vysílání TV Prima o uprchlících. Na zahájení správního řízení to ovšem nestačilo.

Silné reakce vyvolalo také tričko s potiskem odkazujícím na nacistickou symboliku, v němž herec Jiří Krampol vystoupil v pořadu Prostřeno. Televize Prima poté přislíbila, že obrázek na Krampolově oblečení v záznamu pořadu skryje.

V minulosti Rada pro rozhlasové a televizní vysílání také řešila Show Jana Krause, kterou Prima místo obvyklé středy odvysílala mimořádně až ve čtvrtek. Protože šlo o speciální vydání, v němž se objevila padesátka osobností kritika prezidenta Miloše Zemana, obdržela rada devět stížností. Všechny je nicméně zamítla. V budoucnu by však rada chtěla zneužívání žánru pro politické účely zabránit, uvedl již v minulosti pro server Lidovky.cz její předseda Krejčí.

skŠárka Kabátová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!