6. dubna 2017 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Média

‚Nejbizarnější‘ Prostřeno je problematické, zákon ale neporušilo, tvrdí vysílací rada

Poslední sérii sama Prima nazývá jako „nejbizarnější“. Důvodem je zejména Karel... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední sérii sama Prima nazývá jako „nejbizarnější“. Důvodem je zejména Karel... | foto: Prima

PRAHA Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se zabývala kulinářskou show televize Prima Prostřeno. Divákům totiž vadila údajná šikana jednoho z aktérů Karla Ondrky, který se v soutěži prezentoval jako duševně nemocný člověk. Sledující si stěžovali i na přístup tvůrců pořadu, kteří danou sérii označili za „nejbizarnější“. Rada sice vysílání označila za problematické, k porušení zákona však nedošlo, jak sdělil serveru Lidovky.cz její předseda Ivan Krejčí.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání obdržela v souvislosti s vysíláním pořadu Prostřeno během posledního březnového týdne celkem sedm stížností. „Všichni stěžovatelé poukazují na nevhodné chování soutěžících vůči panu Karlovi (Ondrkovi). Domnívají se, že je šikanován, urážen a zesměšňován,“ sdělil tehdy serveru Lidovky.cz předseda RRTV Ivan Krejčí.

Ondrka, osmadvacetiletý pracovník v IT, vzbuzoval kontroverzní reakce od chvíle, kdy se poprvé objevil na televizní obrazovce coby soutěžící s Tourettovým syndromem. Tuto nemoc totiž provází náhodné vykřikování vulgárních slov.

Konflikty a ponížení

„Pisatelé odsuzují tvůrce pořadu, že umožnili takovouto situaci a dokonce na účasti nemocného člověka - pana Karla - staví propagaci pořadu,“ napsal dále v narážce na jednoho z pěti aktérů, kteří se každý den střídají ve vaření.

Na začátku dubna Krejčí více rozvedl, co se v stížnostech, týkajících se zejména dílu odvysílaného 22. března, objevilo. „Pisatelé odsuzují způsob, jakým se ke Karlu Ondrkovi ostatní soutěžící zachovali (hovoří o šikaně a ponižování) a kritizují i nezúčastněný přístup štábu k tomuto chování (což pak v kombinaci vytváří nepřátelské a nenávistné prostředí ve společnosti vůči lidem s touto nemocí),“ řekl předseda RRTV.

Jiní pisatelé prý poukazovali na samotné chování soutěžícího Ondrky. „Zejména pak na jeho výstřednosti. Jmenují zálibu v aktech seniorek, spaní v rakvi a podobně, přičemž narážejí na ochranu dětí. Další stížnosti se týkají předstírání Tourettova syndromu. Okolnosti účasti Karla Ondrky jsou totiž poměrně komplikované: s největší pravděpodobností totiž tento soutěžící svůj hendikep pouze předstíral,“ dodal Krejčí.

Nyní rada pro televizní vysílání, která se vysíláním údajně zabývala „komplexně ze všech úhlů“, pomyslnou rozržku mezi kritiky a tvůrci pořadu ukončila jasným závěrem: „Ačkoli je pořad z mnoha hledisek problematický, Rada neshledala, že by jeho odvysíláním došlo k porušení zákona. Jakkoli lze chápat pobouření diváků, z hlediska pravomocí Rady je případ neuchopitelný.“

Pořad Prostřeno má dlouhodobě pověst pokleslé show, která si libuje v zobrazování konfliktů mezi soutěžícími a úsměvných situací. Kritizovanou sérii sama televize nazvala jako „nejbizarnější“. Tak dokonce celý týden poutala televizní show v upoutávkách.

Na internetu se pak kvůli postavě Ondrky vášnivě diskutovalo, zda jde o skutečnou či jen hranou postavu. Samotná komerční stanice se k záležitosti nechtěla příliš vyjadřovat, přestože i její zaměstnanci dostali řadu stížností.

„Prostřeno je pořad, který se na Primě těší dlouhodobému diváckému zájmu. Jedná se do jisté míry o reality show, kde je i na samotných aktérech, jakou formou se chtějí divákům prezentovat, jaký obrázek jim o sobě poskytnou. Reakce diváků, které došly do televize na tento konkrétní týden se nikterak nevymykají,“ řekla již dříve serveru Lidovky.cz mluvčí televize Prima Jana Mrákotová s tím, že i komerční stanice dostala stížnosti.

Sporné reportáže

RRTV řešila vysílání Primy v nedávné minulosti již několikrát. Rada například rozhodovalao sporných momentech ve vysílání TV Prima o uprchlících. Na zahájení správního řízení to ovšem nestačilo.

Silné reakce vyvolalo také tričko s potiskem odkazujícím na nacistickou symboliku, v němž herec Jiří Krampol vystoupil v pořadu Prostřeno. Televize Prima poté přislíbila, že obrázek na Krampolově oblečení v záznamu pořadu skryje.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání také řešila Show Jana Krause, kterou Prima místo obvyklé středy odvysílala mimořádně až ve čtvrtek. Na speciální vydání, v němž se objevila padesátka osobností kritika prezidenta Miloše Zemana, obdržela rada devět stížností. Všechny je nicméně zamítla. V budoucnu by však chtěla zneužívání žánru pro politické účely zabránit, uvedl již dříve pro server Lidovky.cz její předseda Krejčí.

skŠárka Kabátová

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.