22. ledna 2015 21:55 Lidovky.cz > Byznys > Média

Nejcitovanějším mluvčím na serverech byl loni Jiří Ovčáček

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradní mluvčí Jiří Ovčáček | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Nejcitovanějším tiskovým mluvčím na českých zpravodajských serverech byl loni Jiří Ovčáček zastupující prezidenta Miloše Zemana. V předchozích dvou letech prvenství držela policejní mluvčí Moravskoslezského kraje Gabriela Holčáková, která je v aktuálním pořadí na pátém místě.

Mluvčí policie ale žebříčku v kategorii veřejného sektoru dominují, v první desítce jich je šest. Vyplývá to z analýzy společnosti Media Tenor.

Na druhém místě skončil pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan, třetí je jeho kolega z Opavy René Černohorský. V podnikovém sektoru byl nejcitovanějším mluvčím Daniel Šabík z Českých aerolinií. Minulý vítěz Petr Šťáhlavský z Českých drah je druhý, třetí skončil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V médiích ale jasně převažují mluvčí veřejného sektoru, Šabík by v celkovém pořadí skončil až na sedmém místě.

  • Media Tenor je přední světová asociace, která se zabývá obsahovou analýzou mediálních sdělení. V České republice působí od roku 1992.

Ovčáček vedl již v pololetí, ve druhé polovině roku pak pronesl nejvíce slov v souvislosti s prezidentovými vulgárními výroky v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán. „O velké mediální atraktivitě tohoto tématu svědčí také výrazný posun Jiřího Hošny, mluvčího Českého rozhlasu, který byl 10. nejcitovanějším podnikovým mluvčím. Zástupce Rozhlasu přitom loni byl až 69. místě,“ uvedla analytička Media Tenor Věra Bartalosová.

Šabík byl na serverech nejvíce citován v září, kdy ČSA oznámily, že propustí až třetinu zaměstnanců a odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Nově se mezi nejcitovanějšími podnikovými mluvčími objevil pátý Jiří Štábl z pražského dopravního podniku, který se nejvíce vyjadřoval v souvislosti s kolapsem dopravy způsobeným počasím. Společnosti ČEZ se jako jediné už několik let po sobě daří mít v první desítce podnikových mluvčí hned dva zástupce, kromě Kříže je to na sedmém místě Barbora Půlpánová.

„Stejně jako v roce 2013, i loni byli v médiích citovaní více mluvčí - muži. Rozdíl se však stále více stírá. Výrazně ženským, co do počtu uveřejněných slov, stále zůstává pouze veřejný sektor,“ uvedla společnost Media Tenor. Analyzovány byly data ze serverů iDnes.cz, iHned.cz, aktualne.cz, novinky.cz a e15.cz.

Tiskoví mluvčí veřejného sektoru:
1. Jiří Ovčáček (prezident ČR)
2. Tomáš Hulan (pražská policie)
3. René Černohorský (opavská policie)
4. Jana Rösslerová (pražská policie)
5. Gabriela Holčáková (moravskoslezská policie)
6. Lukáš Humpl (moravskoslezští záchranáři)
7. Jaroslav Ibehej (ÚOKFK)
8. Pavel Kopřiva (Státní zemědělská a potravinářská inspekce)
9. Radek Ležatka (ministerstvo financí)
10. Monika Kozumplíková (zlínská policie)
Tiskoví mluvčí podnikového sektoru:
1. Daniel Šabík (ČSA)
2. Petr Šťáhlavský (ČD)
3. Ladislav Kříž (ČEZ)
4. Oldřich Tichý (VZP)
5. Jiří Štábl (DPP)
6. Karel Hanzelka (Agrofert)
7. Barbora Půlpánová (ČEZ)
8. Eva Krejčí (Letiště Václava Havla)
9. Marek Síbrt (OKD)
10. Jiří Hošna (ČRo)
Lidovky.cz, ČTK