Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nejen severské detektivky, ale i filmy zažívají boom

Média

  7:00
STOCKHOLM - Dny Grety Garbo a Ingmara Bergmana jsou dávno pryč, severské filmy a televizní seriály - uměleckými dokumenty počínaje a temnými kriminálkami konče - však opět zažívají mezinárodní úspěch.

Muži, kteří nenávidí ženy - tentokrát v americkém provedení foto: Falcon

Švédský dokument Pátrání po Sugar Manovi získal letos Oscara za nejlepší dokumentární film, Oscara si odnesli i dva švédští zvukoví technici a snímky z Norska a Dánska byly nominovány v kategorii nejlepší zahraniční film.

"Teď se tady v Hollywoodu mluví o severském trendu, protože jsme v poslední době viděli spoustu skvělých věcí přicházejících z této oblasti," říká podle agentury Reuters Fredrik Malmberg, který je výkonným předsedou produkční společnosti Paradox Entertainment. Ta má sídlo v Los Angeles a ve Stockholmu.

ČTĚTE TAKÉ:

Skandinávie byla v minulosti spojována hlavně s uměleckými, intelektuálskými filmy. Pátrání po Sugar Manovi, což je příběh dvou skalních fanoušků, kteří hledají nezvěstného a možná zemřelého hudebníka, do této přihrádky dobře zapadá.

Ponurý sever

"Ve Švédsku jsme měli Ingmara Bergmana, ale také další, kteří zemi proslavili, jako Gretu Garbo a Ingrid Bergmanovou," podotýká Anna Sernerová, která stojí v čele Švédského filmového institutu. "V Dánsku mají zase Larse von Triera, který patří k nejvýznamnějším světovým režisérům současnosti. Finsko má (Akiho) Kaurismakiho," dodává.

Základním stavebním kamenem úspěchů z poslední doby je ale ponuřejší stránka skandinávské kultury. Ta zahrnuje detektivní romány norského spisovatele Joa Nesböa a Švéda Henninga Mankella, jakož i senzační trilogii Milénium spisovatele Stiega Larssona, jehož část nazvaná Muži, kteří nenávidí ženy byla přetočena jako hollywoodský film pod anglickým názvem The Girl with the Dragon Tattoo (česky stejně jako originál: Muži, kteří nenávidí ženy) s Daniele Craigem v hlavní roli.

Kirsten Dunst a Charlotte Gainsbourg jako sestry v Trierově Melancholii

"Tento snímek měl obrovský vliv," prohlásila Sernerová. "Když takový film prorazí - přičemž zájem vzbudil už v roce 2008 horor Ať vejde ten pravý - pohledy světa se k nám obrátí. Od té doby je o švédská díla enormní zájem," dodala. Malmberg, který byl producentem hollywoodského remaku švédského upírského filmu Ať vejde ten pravý, je přesvědčen, že dveře do Hollywoodu otevřely Severu právě detektivky.

Tomas Alfredson, režisér původního snímku Ať vejde ten pravý, následně dostal v roce 2011 možnost režírovat Garyho Oldmana a Colina Firthe v thrilleru z doby studené války Jeden musí z kola ven. "U kterékoli knihy, jež nyní vyjde v tomto žánru, je okamžitě zájem o získání práv pro film," uvádí Malmberg. "Hollywood pozorně sleduje světové trendy a inspiruje se jimi," dodává.

Filmová společnost

Krimi a horory jsou podivuhodnou specialitou národů, které jsou bohaté, zdravé a kde procento vražd je relativně nízké a podmínky pro život dětí stojí na čele mezinárodních žebříčků. "Jde ale o ten kontrast mezi světlem a tmou, který tady lidi fascinuje," vysvětluje Peter Aalbaek Jensen, jenž se slavným dánským režisérem Larsem von Trierem založil filmovou společnost Zentropa.

"Většinu roku žijeme tady na Severu ve tmě a naše mentalita je temná," soudí Jensen, z jehož spolupráce s von Trierem vzešly snímky Melancholia (2011) či Dogville (2003) a producentská ocenění pro oba umělce za dánské drama Královská aféra nominované letos na Oscara. "Jsme nesmírně bohaté a zhýčkané národy, které jsou ale také těžkomyslné," dodává Jensen.

Malý domácí trh rovněž donutil Skandinávce, aby se přizpůsobili vkusu širšího publika, které by mohlo filmy zaplatit. "Devadesát procent našich příjmů plyne ze zahraničí," upozorňuje Jensen. "Jsme nuceni být světoví, protože nemáme peníze. Možná je to výhoda," domnívá se.

Nové hvězdy

Televizní seriály jako je dánská Vražda přitáhly pozornost milionů diváků v zemích jako Velká Británie a stály ve Spojených státech u zrodu řady seriálů, jež se je snaží napodobit. "Když teď diskutujeme o nějakém projektu, ptáme se: 'Nedal by se na to sehnat nějaký severský režisér?'" líčí Malmberg.

Je ten svetr skutečný? Anna (Noomi Rapace) žije ve světě, kde leccos není tím, čím se být zdá.

Úspěch s sebou strhl i herecké hvězdy tohoto regionu. Švéd Alexander Skarsgard z upírského televizního seriálu Pravá krev, který vysílá televize HBO, Dán Mads Mikkelsen, jenž si zahrál bondovského zlosyna v Casino Royale, či Švédka Noomi Rapaceová, jež se objevila kupříkladu v Sherlocku Holmesovi: Hře stínů, patří dnes mezi nejžádanější jména.

Malmberg je nicméně opatrný v předpovědích, zda může region na současném úspěchu dlouhodobě stavět. "Hollywood velmi podléhá módním trendům. Před pár lety to byla Korea a korejské filmy, pak je vystřídaly severské snímky. Kdo ví, co přijde na řadu dál," zamýšlí se.

Autoři: ,

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.