Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Média

Nejlepší videa z YouTube obohatí sbírku Guggenheimova muzea

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: YouTube

NEW YORK Guggenheimovo muzeum bude vystavovat krátká videa, která byla zveřejněna na serveru YouTube. Odborníci zatím sestavili širší výběr 125 nahrávek, z nichž vyberou dvacítku nejlepších. Ty budou od 21. října k vidění v Guggenheimově muzeu v New Yorku, uvedla dnes agentura Reuters.

Autoři neobvyklé výstavy vycházeli z předpokladu, že mezi statisíci nahrávkami na YouTube určitě budou i umělecká díla. Ve spolupráci s YouTube proto otevřeli na serveru zvláštní sekci, kde mohli lidé své nahrávky přihlašovat.

Nakonec se sešlo přes 23 000 nahrávek z 91 zemí. Odborná porota, v níž zasedli například americký filmař Darren Aronofsky nebo japonský umělec Takaši Murakami, z nich poté vybrala 125 videí, která jsou ode dneška k vidění ve stánku muzea.

Dvacet nejlepších děl bude představeno v říjnu, do New Yorku by na vernisáž měli přijet i jejich tvůrci.

V širším výběru jsou jak hity YouTube s miliony zhlédnutí, tak i málo známé nahrávky. Mezi nejslavnější patří hudební video skupiny OK Go, kde se o vizuální efekty stará komplikovaný mechanismus, nebo představení Lidské zrcadlo skupiny Improv Everywhere, při němž lidé navzájem kopírují své pohyby.

"Zaměřili jsme se na díla, která byla od začátku koncipována pro online média," řekla kurátorka Guggenheimova muzea Joan Youngová.

Porota podle ní sledovala zejména práci se zvláštní formou média, jíž je internetové video.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.